Síla ovoce, aneb proč jíst meruňky

Meruňka je jeden z nejvšestrannějších plodů. Říká se, že původně byla pěstována v Číně, teprve Peršani se zasloužili o její rozšíření do Evropy, odkud ji španělští průzkumníci dostali až do Ameriky. Meruňky jsou velice chutnými plody, můžeme z nich připravovat džemy, zavařovat je, vařit z nich nejrůznější druhy pokrmů a nebo je jíst jen tak. Toto nažloutlé oranžové ovoce můžeme konzumovat také sušené. Ale proč bychom to měli dělat?

Dobrý zdroj vitamínu A

Meruňky jsou významné svým obsahem vitaminu A, který je také známý jako retinol. Je rozpustný v tuku a mimo jiné pomáhá zlepšovat vidění, udržuje imunitní systém pod kontrolou a chrání pokožku.

Bohaté na vlákninu

Ať už je jíte sušené nebo čerstvé, meruňky jsou dobrým zdrojem vlákniny. Vzhledem k tomu, že retinol v meruňkách je rozpustný v tucích, ovoce se snadno rozpouští v těle a důležité živiny jsou snadno absorbovány systémem. A rychle rozkládá mastné kyseliny, což znamená, že trávení je v pořádku. A nejen to, ovoce chrání vás před gastrointestinálními obavami tím, že pravidelně čistí střeva.

Dobré pro vaše srdce

Vzhledem k tomu, že ovoce má vysoký obsah vlákniny, pomáhá snižovat obsah „špatného“ cholesterolu v těle a to znamená, že vaše srdce je chráněno. A zároveň zvyšuje „dobrý“ cholesterol. Navíc obsah draslíku v ovoci vyvažuje hladinu elektrolytů v našem systému a udržuje pořádek v srdci.

Dobrý zdroj antioxidantů

Zralé meruňky jsou přirozenými zdroji antioxidantů. Když je konzumujete denně, pomáháte svému tělu zbavit se toxinů, které má naše tělo tendenci shromažďovat. Antioxidanty také zabíjejí volné radikály, které poškozují naše buňky.

Dobré pro vaši krev

Meruňky obsahují zvláštní druh železa, u kterého trvá, než se vstřebá do organismu. Tím déle ale v systému také zůstává a tím lepší jsou vaše šance na prevenci anémie. Železo se doporučuje užívat spolu s vitaminem C, aby se zajistila lepší absorpce železa.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!