Ani vegetarián ani „masožravec“ – víte, kdo je to flexitarián? V ČR se principům tohoto stravování blíží 35 % lidí

Majitelé zahrádek obvykle nedají na produkty ze své „dílny“ dopustit.“ A protože mají přístup k čerstvým surovinám, mohou si leckdy dovolit experimentovat s různými stravovacími zvláštnůstkami.

Není totiž tajemstvím, že stravovací zvyky jednotlivců mají vliv na celou planetu. A co že je to tedy ono flexitariánství? Jde vlastně o takový kompromis mezi potravinami živočišného a rostlinného původu. Má svá poměrně volně daná specifika, takže se jím můžete snadno inspirovat i vy.

Kde se vzalo flexitariánství

Životní styl a tím pádem i strava se neustále proměňují. To je zkrátka a dobře fakt. A leccos nám k tomu mohou napovědět i čísla. Průměrně se uvádí, že dospělý člověk by měl denně přijmout mezi 2000 až 2500 kcal – tolik řeč tabulek. Jen tento údaj však nestačí.

Optimální množství a složení jídelníčku se pro každého člověka se totiž individuálně liší dle věku, pohlaví, fyzické aktivity a samozřejmě také podle zdravotního stavu. Flexitaráni proto tvrdí, že jakákoli nadměrná spotřeba je potenciálním plýtváním s důsledky pro lidské zdraví i celou planetu.

Foto: ČTK

Vše potvrzují čísla

V posledních letech tak lze například při průzkumu spotřebního koše pozorovat, že se řada lidí snaží stravovat tak, aby své zdraví i životní prostředí chránili. Dle nedávného průzkumu, který byl proveden společností Danone, tak při nákupu potravin bere v úvahu jejich vliv na životní prostředí dokonce 35 % Čechů. A to už opravu není málo. Dá se tak říct, že se tito lidé skvěle přibližují principům flexitariánství jako takovým, což je jednoznačně krok tím správným směrem.

A právě v tomto bodě navazuje na celý proces flexitariánství

Jde totiž jednoduše řečeno o moderní stravovací režim, jehož vyznavači omezují spotřebu masa. „Flexitariánství je jednou z možností, jak se posunout k udržitelnější stravě. Zahrnuje mnoho rostlinných potravin, jako je ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnné výrobky a ořechy, a mírný příjem živočišných produktů, které si flexitariáni vybírají pečlivě dle jejich původu a způsobu produkce. Příznivci flexitariánství si uvědomují vliv stravy nejen na jejich zdraví, ale i na životní prostředí a jeho dlouhodobou udržitelnost,“ vysvětluje Ing. Lucie Gonzálezová z organizace Vím, co jím.

A jak jste na tom vy. Počítáte se také mezi flexitariány?

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Stravovací zvyky jednotlivců mají vliv na celou planetu. Flexitariánství je kompromisem mezi potravinami živočišného a rostlinného původu | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)