Domácí fungicid z přesličky rolní a další recepty na domácí fungicidy

Přeslička

Některé výrobky používáme komerční, ale zbytečně za ně utrácíme peníze. Například dobře fungující fungicidy si můžeme vyrobit doma ze surovin, které jsou zdarma nebo za velmi nízkou cenu. Například přeslička rolní je klasická rostlina, kterou považujeme za plevel. Roste velmi hojně a natrhat ji není problém. Stejně tak není problematické si z ní vyrobit spolehlivý fungicid. Můžete svou zahradu zbavit štěnic, mšic, plísní i vší. Použít se dá ale také na pokojové rostliny. Tento prostředek je ideální pro ekologické zahradničení!

Přeslička rolní

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je bylinka, která se používá pro léčebné účely. Využijeme ji tedy nejenom jako fungicid, ale také pro lidské zdraví a zdraví rostlin. Funguje také jako hnojivo. Jedná se o plevel, který má hluboké kořeny. Rozeznáme jej velice snadno, protože má vzpřímený stonek, který vypadá trochu jako větvička modřínu. Objevuje se na jaře, může dorůst do výšky až 60 cm. Může jít o invazivní rostlinu, které je obtížné se zbavit (to je dobré vědět pro případ, že byste si ji chtěli pěstovat doma).

PřesličkaFoto: Pixabay

Domácí fungicid z přesličky

Na přípravu domácího fungicidu budeme potřebovat:

  • 150 g čerstvé přesličky (nebo 50 g sušené),
  • 1 velký kus cibule,
  • 1 palička česneku,
  • 1 lžíce oleje,
  • 1 litr vody.

Přesličku nakrájíme na co nejmenší kousky, cibuli a česnek na kostky. Vodu přivedeme k varu a vložíme do ní všechny ostatní ingredience. Snížíme teplotu a vaříme 15 minut. Poté necháme vychladnout a scedíme do skleněné nádoby. Před použitím je třeba nálev rozředit s vodou v poměru 1 díl fungicidu na 5 dílů vody. Aplikujeme pomocí lahve s rozprašovačem. Stříkejte na listy rostlin ideálně hned ráno. Používejte jednou za týden.

Další fungicidy

Připravit si ale můžete také některý z dalších fungicidů, které jsou také účinné:

  • Mléko a jedlá soda: smíchejte 8 dílů vody (ideálně dešťové nebo převařené), 2 díly odstředěného mléka. Nyní zjistěte objem své směsi a na 1 litr přidejte 20 g jedlé sody. Promíchejte a naplňte láhev s rozprašovačem. Použijte dva dny po sobě při západu slunce na postiženou rostlinu.
  • Jedlá soda a mýdlo: 4 lžíce jedlé sody smíchejte s 4 lžícemi saponátu a 3,5 litry vody. Promíchejte a nanášejte prostřednictvím lahve s rozprašovačem.
  • Skořice: toto koření funguje jako lék i prevence. Stačí mletou skořici posypat na povrch substrátu nebo půdy, ideálně každé tři dny.

Zdroje inf:

https://www.jardineriaon.com/cs/como-hacer-un-fungicida-casero.html

https://vitalfairliving.com/gardening/homemade-horsetail-plant-fungicide-recipe/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!