Žluté listy okurek? Zkuste jim přidat jód nebo starý chleba

Žloutnutí listů okurek

Zdravé listy okurek mají svěže zelenou barvu. V ideálním případě začnou žloutnout až na konci vegetačního období, když už odplodily velké množství okurek. Ne všechno je bohužel ideální, a tak také okurky mohou žloutnout, aniž by vám bylo jasné proč tomu tak je. Žloutnutí může být způsobeno z několika důvodů. Podíváme se na ty nejčastější a navrhneme řešení.

Listy okurek žloutnou: možné důvody

Příliš hustý porost

Okurky vysazujeme v dostatečných rozestupech, abychom zajistily dobrou cirkulaci vzduchu. To je jednou z nejčastějších preventivních opatření proti houbovým a plísňovým onemocněním, které rostliny tak často sužují. Navíc se listy mohou vzájemně zastiňovat. Ty listy, které rostou dole, ve stínu, mohou mít žlutou barvu. Stačí je od rostliny odlomit.

Dostatečná zálivka

Rostlina, která má nedostatek vody, žloutne. Nejinak je tomu u okurky. Okurky vyžadují zálivku dlouhou, ke kořenům a přitom pomalou, a to dvakrát až třikrát týdně. Pokud nastanou horké letní dny, je zapotřebí zalévat denně. Ideální je použít systém kapkové závlahy, který vám značně usnadní práci.

Poškození kořenů

Někdy můžeme rostlině uškodit i my, aniž bychom chtěli. Typické je poškození kořenů, protože jsme okolí okurek čistili od plevele motyčkou. Proto je vhodné plevel odstraňovat raději ručně.

Žloutnutí listů okurek

Foto: Radek Štěpán 

Plísně

Jednou z prvních známek plísní jsou právě zažloutlé listy a bílé skvrny. Zde je zapotřebí zakročit co nejrychleji. Postižené části odtrhnout a použít vhodný prostředek. Myslete na to, že plody rostliny budete jíst, takže kupte fungicid vhodný pro rostliny s plody.

Pomoci může jód a chléb

Chléb je možné použít čerstvý i starý (pro efektivní využití domácího odpadu doporučujeme právě ten starý). Jeden bochník chleba vložte do kbelíku a zalijte vodou tak, aby byl zcela potopený. Jakmile se rozmočí, přidejte asi dvě lžíce jódu. Promíchejte a nechte přes noc naležet. Druhý den přidejte 10 litrů vody a promíchejte. Roztokem zaléváme okurky. Pokud jej nespotřebujeme, můžeme jej skladovat v chladu a temnu. Používáme jednou za 14 dní.

Vhodným prostředkem je jód a mléko

Smíchejte 30 kapek jódu, 20 gramů nastrouhaného přírodního mýdla a 1 litru obyčejného mléka. Dobře promíchejte, aby se mýdlo rozpustilo. Používáme jednou za 10 dní jako zálivku na okurky.

Jód a cibulové slupky proti plísním

Cibulové slupky je možné použít jako prostředek proti plísním. Ve spojení s jódem ale můžete získat účinnějšího pomocníka. Nasbírejte asi 700 ml slupek od cibule, zalijte 10 litry vody a přiveďte k varu. Poté odstavte a nechte 12 až 15 hodin naležet. Poté slijeme. Před použitím je třeba naředit: na 2 litry odvaru dejte 8 litrů vody. Používáme každých 10 dní jako zálivku či také postřik.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/zloutnuti-okurek-jod-20210626.html

https://sazenicka.cz/okurky-pestovani/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!