Optimální zálivkové schéma pro orchideje: V létě je třeba pamatovat na jednu důležitou výjimku

Orchidej

Orchideje již dlouho okouzlují nadšence svou nádhernou krásou a půvabem a jsou mezi milovníky pokojových rostlin velmi oblíbenou volbou. Pro mnohé však může být správné zalévání těchto křehkých květin náročným úkolem. Nebojte se!

Tento článek vám poslouží jako komplexní průvodce zaléváním pokojových orchidejí a zajistí, že jim poskytnete péči, kterou potřebují, aby se jim dařilo a nádherně kvetly. Inspirujeme se radami odborníků a prozkoumáme, co dělat a nedělat při zalévání orchidejí, od zamezení smáčení listů až po použití vody s ideální teplotou.

Zlaté pravidlo: Vyhněte se mokrým listům

Jedním ze základních pravidel při zalévání pokojových orchidejí je: nikdy nenamáčet listy. Listy orchidejí jsou při nadměrné vlhkosti náchylné k hnilobě a plísňovým infekcím. Místo toho se při zalévání zaměřte na základnu rostliny, tedy přímo na substrát v květináči, aby se voda dostala ke kořenům, kde je jí nejvíce potřeba.

Kouzlo mlžení

V horkých a suchých podmínkách, například v letních měsících, může pokojovým orchidejím tolik potřebnou vlhkost dodat obyčejné mlžení. Pomocí jemného rozprašovače lehce rozprašujte vzduch kolem rostlin a zajistěte, aby se kapky vody jemně usazovaly na okolních površích, aniž by se přímo dotýkaly listů nebo květů orchidejí. Mlžení napodobí přirozené prostředí orchidejí a zabrání jejich dehydrataci v suchých interiérech.

Orchidej

Foto: Pixabay

Strategie namáčení: Ponoření kořenů

Chcete-li důkladně zalévat pokojové orchideje, zvažte metodu namáčení. Každých sedm až deset dní vezměte celý kořenový bal i s květináčem a jemně jej ponořte do vlažné vody. Vlažná voda o teplotě 25 až 30 °C je optimální pro udržení zdraví rostlin a stimulaci růstu kořenů. Ujistěte se, že voda neobsahuje chlór a že jste ji před použitím nechali alespoň 24 hodin odstát.

Opatrně spusťte květináč s orchidejí do vody a dbejte na to, aby hladina vody nepřesahovala jeho okraj. Kořenový bal nechte namočený asi 15 až 20 minut, aby kořeny mohly vstřebat potřebnou vlhkost. Po namočení květináč vyjměte z vody a nechte jej důkladně okapat, abyste zabránili přemokření kořenů.

Důležité pravidlo pro zálivku v létě

A myslete také na to, kdy své orchideje zaléváte. V horko byste to totiž rozhodně dělat neměli, protože organismus rostliny je zpomalený a ona tak nedokáže nabídnutou vodu téměř vůbec využít (opět tedy hrozí hniloba). Pokud máte tedy před sebou horký den nebo tropickou noc, pak zálivku pokud možno odložte. Vyplatí se to.

Zdroj: https://lepsija.cz/pouzijte-slupky-od-brambor-jako-prirodni-hnojivo-pro-vase-orchideje/, https://hobby.instory.cz/ostatni/5473-pokud-chcete-aby-mela-orchidej-velke-mnozstvi-kvetu-hnojte-ji-vyborne-funguji-nektere-obycejne-suroviny.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)