Třešně: za trochu péče maximum ovoce

Třešně

Třešně jsou úžasným ovocem typickým pro léto. Jejich nevýhodou je krátká doba, po kterou je můžeme skladovat. Také sklizeň je zapotřebí provést obvykle velice rychle, jinak třešně přezrají a pak se kazí ještě více. Po odtržení od stromu máme obvykle jen asi 24 hodin na jejich zpracování. Pak jde jejich kvalita rapidně dolů. Ideální je proto zpracovat je co nejdříve po sklizni. Ale abychom se samotné sklizně dočkali, existuje práce, která nás v průběhu roku na tomto ovocném stromu čeká.

Několik druhů třešní

V závislosti na tom, jaký druh třešně na své zahradě máte, můžete sklízet už na konci jara, počátkem léta nebo i v polovině léta. Odrůd třešní existuje celá spousta, mohou se lišit chutí a velikostí plodů, odolností před mrazem či různými chorobami. Některé se opylují samy, jiné potřebují opylovače (jinou třešeň nebo ovocný strom). Takže ještě předtím, než třešni koupíte, informujte se, jaké jsou její základní pěstební podmínky.

Třešeň květ

Foto: Pixabay

Slunce je základ

Pro rychlejší dozrávání plodů a jejich lepší chuť je dobré, když vaše třešeň poroste na přímém sluníčku. Ideální je písčito-hlinitá půda, která je dobře propustná. Pokud je půda příliš tvrdá nebo zadržuje vlhkost (je až podmáčená) hrozí vznik různých plísňových onemocnění. Přílišná vlhkost nesvědčí ani plodům, které praskají. Co se týče hodnoty pH půdy, mělo by být kolem 7.

Výsadba stromu

Třešeň je vhodné vysadit brzy na jaře (březen, duben) nebo naopak pozdě na podzim (říjen, listopad). Vykopeme jámu, která je o něco větší než kořenový systém stromku. Na dno můžeme přidat kompost. Před výsadbou je vhodné odřezat příliš dlouhé nebo poškozené kořeny. Poté strom dáme do jámy (do stejné hloubky, v jaké rostl ve školce) a zahrneme jej zeminou. Snažte se přitom, aby byl stromek rovně. Můžete jej přivázat k pevnému kůlu, který jej ochrání před silným větrem. Půdu kolem kmene lehce udusejte. Dobře zalijte.

Hnojení

Hnojení provádíme v závislosti na sezóně. Brzy na jaře volíme hnojivo, které je bohaté zejména na dusík. V průběhu vegetační sezóny sáhneme po hnojivu s vysokým obsahem fosforu a draslíku. Na podzim používáme hnojivo s potašem, ale bez obsahu dusíku. Dobrou volbou je také zapracování dobře vyzrálého kompostu nebo hnoje v okolí kmene stromu.

Prořezávání

Během prvního roku seřízneme výhonky na dva až tři pupeny, hlavní výhon ponechejte celý. Tímto způsobem třešeň tvarujeme. Ideální období pro prořez je na jaře, starší stromy už lze prořezávat už i po sklizni. Někteří zahradníci k prořezávání využijí období, kdy je čas sklidit plody – plody pak jednoduše sesbírají z odřezaných větví. Toto řešení je ale diskutabilní a najde se hodně odpůrců. Tři roky po výsadbě provádíme řez, kterým korunu provzdušníme a omladíme. Díky němu si koruna udržuje správný tvar a velikost.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/wisnie-drzewa-owocowe-jak-uprawiac-wisnie-w-ogrodzie-odmiany-wisni-aa-EBnZ-sLzh-Ynze.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!