Žloutnutí a schnutí salátovek: Do jisté míry přirozená věc

Žloutnutí okurky

Pěstujete salátové okurky? Pokud ano, jistě víte, že se u nich sem tam objeví mimo zdravých plodů také ty nažloutlé, jež mají tendenci usychat. Proč se tak děje? Na to se podíváme v následujících řádcích. Důvody jsou vcelku logické, ostatně podobně jsou na tom třeba i cukety, u nichž se takovéto plody také objevují.

Nedostatek dusíku

Právě ten by měl být v hlavní roli. Rostlina dusík potřebuje, nicméně jeho spotřeba je v době plození poměrně vysoká. Berou si jej především velké, kvalitní a zdravé plody. Ty je zapotřebí sklidit v momentu, kdy dorostou solidní délky a nenechávat je přerůstat. Rostlině se uleví a bude schopná udržet plody, které by jinak neměly šanci vyrůst a zašly by. Tento problém bývá tradiční i partenokarpické odrůdy okurek.

Zdravá okurka

Zdravá okurka: Foto Radek Štěpán

Nemusí dojít k opylení

Máte-li nepartenokarpickou odrůdu okurek, nemusí dojít k jejich opylení. Především v málo větraných sklenících tato potíž může bezesporu nastat. Mnohdy musí dojít k ručnímu opylení jednotlivých rostlin. Nic moc složitého, se štětečkem to zvládnete hravě.  

Uschlá okurka

Uschlá okurka: Foto Radek Štěpán

Plíseň nebo jiné problémy

Okurky mohou trpět také plísní. I proto se vyplatí je nepřelévat, případně předem ošetřit. Jinak samozřejmě může napadnou okurky i sviluška nebo jiný škůdce. V případě svilušek se začnou barevně měnit listy, vzniká na nich jakási mozaika. Rostliny ovšem dál rodí, nové listy bývají hezky zelené. Při vyšším výskytu plísně je třeba rostlinu zlikvidovat.

Zdroje info: https://www.semo.cz/poradna-otazka/zloutnuti-malych-okurek-hadovek/
https://www.poradte.cz/zahrada-a-rostliny/2106-zloutnuti-okurek-proc.html

Žloutnutí okurek: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.