Měsíček lékařský: vypěstujte si jej, má mnohé léčebné účinky

Měsíček lékařský

Pokud existuje univerzální bylina, kterou můžete použít na celou řadu neduhů, pak je to právě měsíček lékařský (Calendula officinalis). Používá se jako přírodní antibiotikum, má antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Používá se do kosmetických i léčivých krému, protože zvláčňuje pokožku, ale také jako kloktadlo (při problémech v dutině ústní) či jako čaj pro vnitřní užití. Stejně jako je všestranné jeho využití, je univerzální i jeho pěstování: můžete to dělat doma, na balkoně nebo na záhonu.

Měsíček lékařský a jeho použití

Nejčastěji se používá při problémech s kůží. Má totiž jak hojivé, tak také protizánětlivé účinky, díky čemuž dokáže bojovat s takovými stavy kůže, jako jsou ekzémy, spáleniny, plísně, akné nebo popraskaná kůže. Měsíček využijete též k rychlejšímu hojení ran a odřenin a k odstranění jizev, včetně strií. Pomáhá i na hnisající rány, jako jsou například bércové vředy. Užívat se dá ale také vnitřně, kdy má blahodárné účinky na zažívání. Pomáhá bojovat se žlučníkovými potížemi, s onemocněním jater či průjmy.

Měsíček

Foto: Pixabay

Pěstování měsíčku lékařského

Semena měsíčku mají srpkovitý tvar. Můžete je vysadit na konečné stanoviště, a to již od konce března nebo kdykoli v průběhu dubna. Ideální je sáhnout po odrůdě Plamen, která nabízí nejlepší možné léčebné účinky. Ideální stanoviště je slunce nebo polostín s bohatou půdou, ne příliš mokrou. Semena se vysévají ve sponu 30 až 40 cm. Do jednoho důlku dejte asi 5 semen v hloubce 2,5 cm. Asi za dva týdny vyklíčí. Od prvních květů vás dělí tři měsíce.

Sušení květů

Léčebné účinky mají právě voňavé květy měsíčku lékařského. Sbíráme je během července a srpna. V dobu sběru by květy měly být suché (tj. nesbíráme po dešti nebo květy orosené). Květy můžete lehce potrhat, abyste uvolnili okvětní lístky. Poté je rozprostřete na noviny nebo síto a sušte v šeru či tmě. Po vysušení je můžete sesypat do vzduchotěsné nádoby (ideálně neprůhledné). Skladujeme v temnu. Můžete si z nich připravit také slavnou měsíčkovou mast: 500 g bambuckého másla rozpusťte na ohni, odstavte a přidejte asi 4 hrsti sušených měsíčkových květů. Zamíchejte a nechte odstát 24 hodin. Druhý den máslo opět zahřejte a sceďte přes plátýnko do nádobek (například od krémů).

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mesicek-pestovani-zdravi-20300220.html

https://extension.unh.edu/resource/how-grow-calendula-calendula-officinalis

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!