Starší lidé dávají na topení bobkový list, aby ušetřili – jde o pověru nebo trik, který dokáže měsíčně ušetřit tisíce korun za vytápění?

Bobkový list

Bobkový list na topení lze v poslední době vidět v celé řadě domácností. Důvodem, proč tomu tak je, jsou jeho pozitivní účinky, a také snaha ušetřit na topení. Tak to alespoň tvrdí populární internetové články. Ale má tento trik skutečně reálný základ?

Bobkový list se často používá jako koření v kuchyni, zejména při vaření gulášů, omáček, polévek a jiných masových pokrmů. Má charakteristickou nasládlou chuť a výraznou vůni. Kromě toho se také používá jako bylinný čaj, který má uklidňující a protizánětlivé účinky na trávicí systém. Bobkový list lze také najít v některých komerčně vyráběných produktech, ovšem podle všeho může mít i jiné účinky.

Proč dávat bobkový list na topení

Obsahuje totiž silice, které dokážou působit na rozpoložení naší mysli – a to veskrze pozitivním způsobem. Pokud pobýváte v místnosti, kde se toto aroma nachází, budete se cítit lépe a právě teplo z topení odpaření těchto silic napomůže. A co to má společného s účty za topení? Populární návod říká, že pokud se budete v místnosti cítit dobře, nebudete mít potřebu zvyšovat teplotu na radiátoru, takže na vytápění ušetříte. To je samozřejmě možné jen do určitě hranice – určitý tepelný komfort je totiž nutný vždy.

Bobkové listy

Foto: Pixabay

Jak použít bobkový list pro dobrou náladu

Existují však i další způsoby, jak tuto jeho výhodu využít. Bobkový list se často používá jako koření v kuchyni kvůli svému specifickému aroma a chuti. Můžete ho použít k ochucení polévek, omáček, gulášů a jiných jídel. Studie také ukazují, že pravidelné konzumování potravin s bobkovým listem může mít příznivý vliv na náladu a úroveň stresu, protože obsahuje látky, které podporují produkci endorfinů. Takže pokud chcete zlepšit svou náladu, zkuste přidat bobkový list do svých jídel. Tak jednoduché to je.

Zdroj: https://pestujme.cz/tato-vyuziti-bobkoveho-listu-prekvapi-pomaha-lecit-a-postara-se-o-dobrou-naladu/, https://primanapady.cz/clanek-297893-tento-list-neni-dobry-pouze-do-zeli-pouzit-se-da-jako-lek-budete-prekvapeni-jeho-ucinkem

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)