Kozí brada aneb Jak na jarní výsadbu a proč je vhodná postupná sklizeň

kozí brada

Kořenová zelenina se zajímavým názvem. Jak pěstovat kozí bradu? V březnu je vhodná doba na výsadbu. Jakou péči tato zelenina potřebuje? A jak je to s její sklizní?

Není nad vypěstování vlastní zeleniny. Pokud chcete zkusit něco nového, tak kozí brada je skvělou volbou. Též je známá pod názvem ovesný kořen. Seznamte se s kozí bradou a vypěstujte si ji na své zahradě. Jak na to?

Kozí brada neboli ovesný kořen

Jedná se o dvouletou zeleninu. V prvním roce vytváří jedlý kořen, který přezimuje. Druhým rokem pak jde do květu a přináší semena. Kozí brada vytváří pevné květní stonky, které nejsou poléhavé a není tudíž třeba přidávat nějakou oporu. Květy rozkvétají postupně. Jsou nádherně modrofialové. Zelenina je tak díky tomu i ozdobou zahrady. Na své si zde přijde i užitečný hmyz, neboť květy jsou lákadlem pro pestřenky a drobné včely, které zde nachází potravu. Uzrálé květy se mění do podoby ochmýřené koule, díky čemuž vypadají obdobně jako pampeliška. A to je právě vhodná doba pro sběr semínek.

Kozí brada je takřka u nás zapomenutou kořenovou zeleninou. Právě pro svůj kořen byla kdysi hojně pěstována. Pěstovat ji lze klidně i jen pro okrasné účely. Jen pozor na to, že je poměrně mohutná. Dorůstá do výšky až 1,5 metru.

Březen coby vhodná doba pro výsadbu

Výsadbu kořenů pro vypěstování sazenic je třeba provést brzy na jaře. Březen je ideální dobou. Přezimované kořeny se vysazují do většího sponu než v prvním roce, tj. cca do 40×40 cm. Je to z důvodu, že kvetoucí rostlina je poměrně vysoká i mohutná. Výsadbu provádíme do prokypřené půdy. Zeminu kolem kořenů je třeba dobře utlačit. Po výsadbě je nutná okopávka, pravidelné zbavování plevele. Za suchých dnů je třeba zálivka.

ovesný kořen

Foto: Pixabay

Efekt postupné sklizně

Sběr semen je třeba provádět opakovaně, jakmile se objevují koule s chmýřím. Sklízí se tak, že květní stonek uchopíte jednou rukou a druhou odstřihnete stopku s chmýřím pomocí zahradních nůžek. Odstřižené ochmýřené koule dejte do nádoby a dosušte pod střechou v průvanu na suchém místě. Doschlá semena vytřete rukama, tím oddělíte od vlastních semen zbytky chmýří a na sítech osivo dočistíte.

Zdroj: ireceptar.cz, pestrazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay