Kerblík aneb Jak pěstovat bylinu, která vám dochutí pomazánku a další pokrmy v kuchyni

kerblík

Kerblík setý není až tolik známou a používanou bylinou u nás. Pokud si jej však vypěstujete, sklidíte malé lístky, které rozhodně dodají nejen pomazánkám lepší chuť. Pěstování je velmi snadné. Bylinu si tak může vypěstovat i úplný začátečník.

Jak na pěstování

Pokud máte rádi byliny, chcete zkusit pěstovat něco nového, jakožto jste úplný začátečník, tak kerblík je ideální. Výhodou je, že bylinu lze pěstovat na zahradě, ale také na balkonu i okenním parapetu. Vhodná je lehká a propustná půda. Nejlépe se rostlině daří v mírném stínu. Kerblík má rád vlhčí stanoviště. Pěstovaný v polostínu bude mít rozhodně výraznější aroma i chuť než pěstovaný na slunci.

Přímý výsev je možný na záhon i do truhlíku

Osivo se vysévá přímo na záhon do řádků vzdálených 25 cm a v řádku 2 cm od sebe. Výsev můžete klidně v průběhu roku několikrát zopakovat. Optimální doba pro výsev je od dubna do září. Kerblík vysetý až v září vám přezimuje a brzy na jaře vytvoří bohaté listy, které můžete hned sklízet. Pokud je suché léto, je třeba zalévat vydatně, neboť bylina potřebuje k růstu dostatečnou vláhu, pokud trpí suchem, listy rychle vadnou.

Do truhlíku se vysévají jednotlivá semena do sponu cca 1×1 cm. Je třeba je přihrnout zeminou. Nezapomeňte na drenážní vrstvu. Udržujte substrát stále vlhký. Květináč či truhlík umístěte do polostínu. V případě pěstování kerblíku setého v květináči na okenním parapetu platí, že můžete vysévat bylinu během celého roku.

bylina

Foto: Pixabay

Kdy a jak správně sklízet

Kerblík se sklízí, když rostlina dosáhne minimálně 6 cm. Můžete ho sklízet zhruba měsíc po výsevu. Sbírají se jen mladé a čerstvé listy. Nejlepší je ihned je zpracovat, spotřebovat. Jakmile bylina vykvete, už lístky nesbírejte. Kerblík můžete zmrazit nebo naložit do oleje či octa. Sušení není vhodné, neboť se znehodnocuje, tj. ztrácí svou typickou chuť i aroma.

Použití kerblíku v kuchyni

Bylina svou chutí připomíná kombinaci anýzu, estragonu a petrželky. Kerblík se často používá ve francouzské, italské i orientální kuchyni. Je skvělý na dochucení polévek, pomazánek, omáček, salátů, pokrmů z brambor, dušené zeleniny, jakožto i mletého masa a ryb. Pozor však na to, že tepelnou úpravou ztrácí aroma i chuť. Proto kerblík přidávejte až na samém konci tepelné úpravy.

Zdroj: jaktak.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay