Když vás štípou komáři, vezměte si k ruce mýdlo

Tento hmyz dokáže pobyt v přírodě opravdu znepříjemnit. A to zvláště v případě, pokud máte smůlu na „sladkou krev“ a zákeřnému hmyzu se na vaší kůži jednoduše líbí. Ale příroda nemusí mít pokaždé poslední slovo.

A jak na ni vyzrát? Základem je uvědomit si, že žádná „sladká krev“ neexistuje. Komáři si své oběti vyhledávají podle tepla a vylučovaného oxidu uhličitého. Máte nadváhu, právě jste dokončili svůj pravidelný podvečerní běh nebo jste těhotná žena? Pak na vás v zástupu jiných lidí velmi pravděpodobně zacílí jako na první potenciálně vhodnou kořist.

Komáry přitahuje pach našeho potu

Ale nejde jen o tyto faktory. Komáry dokáže přitáhnout i intenzivní tělesný pach. A za ten jsou zodpovědné bakterie, které na naší kůži žijí. A nejde zdaleka jen o nevábně vonící podpaží. Komáři to berou tak nějak komplexněji.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

A co tedy s tím? Omezení pocení nejspíš příliš neovlivníte (je-li antiperspirant vaším pravidelným přítelem), ovšem množství bakterií na své kůži už ano. Stačí při každém sprchování používat antibakteriální mýdlo. Samozřejmě ne po celý rok, ale jen v „kritických“ obdobích. Chystáte se na chatu, plánujete dovolenou na jihu Čech nebo máte zkrátka a dobře pocit, že se tento bodavý hmyz ve vašem okolí příliš pomnožil? Vaše první kroky by měly vést do drogerie.

Nejde o fakta vycucaná z prstu, ale o závěry seriózního molekulárního biologa L. J. Zwiebela z americké Vanderbiltovy univerzity. Tvrdí také, že neexistuje žádný důkaz pro to, že lidé trpící cukrovkou (ano, ona „sladká krev“) přitahují komáry více. A stejně neúčinné je i užívání vitamínu B, případně jiných léků.

Opravdu nás komáři „koušou“ víc?

I to může být zcela subjektivní dojem. Někteří lidé totiž reagují na štípnutí od komárů opravdu intenzivně. Pupínky jim natékají a svědí i po několik dní. A totéž platí u malých dětí, které ještě nemají zcela vyvinutou imunitu. Snadno pak můžeme nabýt subjektivního dojmu, že si komáři ze všech lidí v okolí vybrali právě nás. Pokud však přepočítáme počet štípanců, zjistíme, že to není pravda.

Celou naši osobní „studii“ může ztěžovat ještě fakt, že naši přátelé nemusí mít po štípnutí komárem vůbec žádnou reakci. Ano, i to se stává. A jak si s příliš intenzivním svěděním poradit? Určitě se přestaňte škrábat. Další dobrou metodou je rovněž stlačení postiženého místa palcem. A to velmi intenzivně po dobu 20-30 sekund. Bolest i svědění na nějaký čas ustoupí. Pokud ani tohle nepomůže, měla by na řadu přijít antihistaminika v krému nebo v tabletkách. Rozškrábané štípnutí od komára by totiž mohlo do vašeho organismus zanést nepříjemnou infekci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)