Plzak spanelsky

Plzák španělský: Nejhorší mezi slimáky

Plzák španělský (Arion vulgaris), to je jméno jednoho z nenáviděnějších živočichů ve vaší zahradě. Je to druh slimáka, ovšem absolutně nejhorší druh, který byste chtěli vidět u svých salátů a jiných rostlin. Plzák španělský totiž dokáže spořádat velké množství rostlinné potravy: klidně i celou vaši úrodu. Naštěstí existují různé způsoby, jak se ho zbavit (obvykle se neliší od likvidace jiných druhů slimáků).

Proč je tak nebezpečný?

Plzák španělský se k nám dostal v devadesátých letech 20. Století z Pyrenejského poloostrova. Přicestoval spolu s exotickými plodinami, a protože u nás nemá žádné přirozené nepřátele, považujeme jej za největšího škůdce. A to nejen u nás, ale v celé Evropě. Jediné, co ho tady může zabít, je člověk nebo sucho. Stejně jako ostatní druhy slimáků nesnese nedostatek vlhkosti.

Plzák španělský

Plzák španělský: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Rychle se rozmnožuje

Jeho další nepříjemnou vlastností je to, že se poměrně rychle množí a dospívá. Je to hermafrodit, tedy živočich oboupohlavní. Ačkoli ročně zvládne plzák odchovat pouze jednu generaci, najednou naklade více než 30 vajíček. Ke kopulaci dochází v červnu, vajíčka pak klade na přelomu srpna a září. Za svůj život stihne 4 až 7 snůšek vajíček, což znamená až 225 vajíček za život na jednoho slimáka. Malí slimáci se líhnou za cca 1 měsíc po nakladení (pokud byla vajíčka nakladena v září, líhnou se příští rok na jaře, obvykle v dubnu).

Květen až červen: období plzáků

Nejvíce plzáků můžeme vidět v období od května do června. To jich je skutečně mnoho. Miluje zastíněná místa s dostatečnou vlhkostí, můžete je tedy najít například pod kameny, ve stínu, hustě porostlých stanovištích. Tato svá stanoviště opouští po dešti, když je okolí vlhké a nehrozí vysušení. Takto se vydává za potravou a dokáže se přesunout až o padesát metrů.

Jeho potrava: naše starost

A bohužel jeho potravou se často stávají námi nasazené rostliny. Plzáci si rádi pochutnávají na jejich listech, rostliny pak uvadají a hynou. Vzhledem k tomu, že se plazí napříč celou zahradou, může plzák přenášet také různé choroby. Od ostatních druhů slimáků jej poznáme podle zbarvení: obvykle se vyskytuje v různých odstínech oranžovohnědé barvy. Mláďata mají žluté (někdy do hněda) zbarvení se dvěma světlými pruhy na zádech.

Plzák španělský: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

18 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  Plzák španělský je ten nejodpornější škůdce na zahradách. Když jdu po setmění chodníkem uprostřed zahrady mám vždy v ruce ostrý předmět – nůž, zahradní nůžky nebo i ten drát a likviduji je. Někdy i 20 za 30m chůze. Lezou zpod zeleně na teplý beton, tak je to jejich poslední cesta. Je to však věčný boj. Když nechám bez ochrany nějakou zeleninu pár dnů, nemám ji. Ani mandelinka bramborová, zvaná jako americký brouk, není tak ničící jako ten plzák. Slimáky s ulitou šetřím, jsou u nás doma, jen je házím dál do trávy. Platí na ně jedině fyzická likvidace a z chemie Moluskocid.

 2. Jan Odpovědět

  V Pekingu je prodávají na ulici, spaří je vodou, očistí a přidají zeleninu. Je to prý lahůdka. Tak nevím, přenáší prý bacily ale po spaření asi ne. Je to další Covid – 20

 3. JanaHlouchova Odpovědět

  Na Plzáka španělského stačí sůl v kbelíku do kterého je hážu…..za krátko je z nich kaše.

 4. jarek Odpovědět

  na drevenou tycku pridam kousek ostreho plechu, nejlepe nerez, je tvrdy, a mam na ne gilotinu. Ryche, ucinne a levne

 5. Jarda z Příbrami Odpovědět

  Já na ně vyrážím večer s baterkou a se savem v rozprašovači.Že by nějak mizeli,nemůžu moc tvrdit ale přemety a rúzné jiné gymnastické cviky po zásahu savem jsou exkluzivní. To nedokázali ani Berouskovi a to byli nějací mistři.
  Nejhorší je,když máte vedle sebe souseda dobytka a bordeláře.Změť starých tlejících dřev,větví apod..Bohužel odlovené zrzouny nejde k němu házet,oni se ti hajzli stejně vrátí k Vám,protože tu pracně ošetřovanou zahradu milují více,nehledě na chutný salátek,ředkvičky a nakonec i afrikány.Bohužel.Nemám pejska,nechodím s ním na procházku ale pohybu mám díky těm šmejdům až do aleluja.Přeju úspěšné lovy .Za mne – SAVU Zdar a těm hajzlům zmar.Jarda
  P.s.Prosím, aby se ochránci v tomto případě neozývali.Bylo by jim to stejně plat prtný.

 6. Marcela Odpovědět

  V loňském roce byla nadměrná úroda slimáků, denně jsem sbírala v dvojitých rukavicích 400-700 ks. do kyblíku s vodou a troškou jaru, vždy večer s baterkou, někdy jsem končila ve 4 ráno. HNUS! Celkem 11000 ! Jsem zvědavá, kolik jich bude letos.

 7. jarmila Odpovědět

  Zdravím,Plzáky nenávidím jako všichni,bojuji s nimi jako všichni,ničí na co přijdou…možná se to nebude líbit,ale plzák je tvor,který chve žít a nemůže za to že se nám to nelíbí.TÍM NECHCI ŘÍCT,ŽE HO ŽÍT NECHÁM,Ale přimlouvám se za humánní řešení.NEJLEPŠÍ JE HO NECHAT OPÍT PIVEM A ON SE OPILÝ UŽ Z NÁSTRAHY NEVYHRABE….Bud vydlabaný meloun naplněný zpúli i zvětralým pivem nebo horizontálně zahrabané petky uzavřené zčásti naplněné piVem a nad úrovní zeminy udělaný podélný dost široký řez,aby obět vlezla ale štastně opilá se nedostala ven,zkoušela jsem i hlístice..na ty je ted nejlepší čas,fungují hlavně na malé plzáky.Jeden koumák vymyslel,jak ušetřit a zlikvidovat velké množství.Jsou to paraziti,kteří vlezou plzákům do nosu a zabijí ho.Ekologické,drahé,bezpečné.Náš vynálezce radí posbírat púl až 1 kbelík plzákú,zalít vodou a posypat hlísticema,které objednáte na internetu,nenechat je utopit,včas je infikované hlísticema vysypat žívé,rozlezou se,chcípnou,ale plzáci kanibalové si na nich pochutnají a přirozeně šíří smrt..Jen neudělat chybu jako já,šetřila jsem si je v lednici na další podání,ale ony jsou vitální krátce.Také jsem dělala chybu sbírat a solit,to jemučení,hnus,umírají dlouho,pustí sliz a zasolíte pozemek.To už humánnější je sběr večer a ráno a spaření horkou vodou,je to rychlé.Modré granule je také utrpení,chutnají,ale plzák se dlouho plazí než zahyne,protože přestane produkovat sliz a vyschne.Doporučené skořápky,černá káva-bez efektu.Afrikáni….plzákúm docela chutnají.Urychlení sběru ručního v rukavicích je položit prkna,kam ser ádi před letním žárem uklidí,posbírat a bud hodit do ohněnebo polít vařící vodou.Nejlepší jsou indičtí běžci,ale „zaserou celou zahradu“.Ale jak vidno možností je dost.JARMILA.BOJI ZDAR

 8. asd Odpovědět

  Hlístice jsou nejbrutálnější řešení ze všech. Trvá velmi dlouho, než chudáka plže zabijou. Mně přijde nejjednodušší je prostě deportovat pryč. Když už je chcete zabíjet, tak je určitě pro slimáka nejlepší ho majznout.

 9. Jitka Odpovědět

  Indické běžce mohu vřele doporučit, první rok se kachny rozkoukávají na zahradě, druhý rok jsme neměli ani jednoho slimáka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *