Plzák španělský: Nejhorší mezi slimáky

Plzák španělský

Plzák španělský (Arion vulgaris), to je jméno jednoho z nenáviděnějších živočichů ve vaší zahradě. Je to druh slimáka, ovšem absolutně nejhorší druh, který byste chtěli vidět u svých salátů a jiných rostlin. Plzák španělský totiž dokáže spořádat velké množství rostlinné potravy: klidně i celou vaši úrodu. Naštěstí existují různé způsoby, jak se ho zbavit (obvykle se neliší od likvidace jiných druhů slimáků).

Proč je tak nebezpečný?

Plzák španělský se k nám dostal v devadesátých letech 20. Století z Pyrenejského poloostrova. Přicestoval spolu s exotickými plodinami, a protože u nás nemá žádné přirozené nepřátele, považujeme jej za největšího škůdce. A to nejen u nás, ale v celé Evropě. Jediné, co ho tady může zabít, je člověk nebo sucho. Stejně jako ostatní druhy slimáků nesnese nedostatek vlhkosti.

Plzák španělský

Plzák španělský: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Rychle se rozmnožuje

Jeho další nepříjemnou vlastností je to, že se poměrně rychle množí a dospívá. Je to hermafrodit, tedy živočich oboupohlavní. Ačkoli ročně zvládne plzák odchovat pouze jednu generaci, najednou naklade více než 30 vajíček. Ke kopulaci dochází v červnu, vajíčka pak klade na přelomu srpna a září. Za svůj život stihne 4 až 7 snůšek vajíček, což znamená až 225 vajíček za život na jednoho slimáka. Malí slimáci se líhnou za cca 1 měsíc po nakladení (pokud byla vajíčka nakladena v září, líhnou se příští rok na jaře, obvykle v dubnu).

Květen až červen: období plzáků

Nejvíce plzáků můžeme vidět v období od května do června. To jich je skutečně mnoho. Miluje zastíněná místa s dostatečnou vlhkostí, můžete je tedy najít například pod kameny, ve stínu, hustě porostlých stanovištích. Tato svá stanoviště opouští po dešti, když je okolí vlhké a nehrozí vysušení. Takto se vydává za potravou a dokáže se přesunout až o padesát metrů.

Jeho potrava: naše starost

A bohužel jeho potravou se často stávají námi nasazené rostliny. Plzáci si rádi pochutnávají na jejich listech, rostliny pak uvadají a hynou. Vzhledem k tomu, že se plazí napříč celou zahradou, může plzák přenášet také různé choroby. Od ostatních druhů slimáků jej poznáme podle zbarvení: obvykle se vyskytuje v různých odstínech oranžovohnědé barvy. Mláďata mají žluté (někdy do hněda) zbarvení se dvěma světlými pruhy na zádech.

Plzák španělský: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!