Plzak spanelsky

Plzák španělský: Nejhorší mezi slimáky

Plzák španělský (Arion vulgaris), to je jméno jednoho z nenáviděnějších živočichů ve vaší zahradě. Je to druh slimáka, ovšem absolutně nejhorší druh, který byste chtěli vidět u svých salátů a jiných rostlin. Plzák španělský totiž dokáže spořádat velké množství rostlinné potravy: klidně i celou vaši úrodu. Naštěstí existují různé způsoby, jak se ho zbavit (obvykle se neliší od likvidace jiných druhů slimáků).

Proč je tak nebezpečný?

Plzák španělský se k nám dostal v devadesátých letech 20. Století z Pyrenejského poloostrova. Přicestoval spolu s exotickými plodinami, a protože u nás nemá žádné přirozené nepřátele, považujeme jej za největšího škůdce. A to nejen u nás, ale v celé Evropě. Jediné, co ho tady může zabít, je člověk nebo sucho. Stejně jako ostatní druhy slimáků nesnese nedostatek vlhkosti.

Plzák španělský

Plzák španělský: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Rychle se rozmnožuje

Jeho další nepříjemnou vlastností je to, že se poměrně rychle množí a dospívá. Je to hermafrodit, tedy živočich oboupohlavní. Ačkoli ročně zvládne plzák odchovat pouze jednu generaci, najednou naklade více než 30 vajíček. Ke kopulaci dochází v červnu, vajíčka pak klade na přelomu srpna a září. Za svůj život stihne 4 až 7 snůšek vajíček, což znamená až 225 vajíček za život na jednoho slimáka. Malí slimáci se líhnou za cca 1 měsíc po nakladení (pokud byla vajíčka nakladena v září, líhnou se příští rok na jaře, obvykle v dubnu).

Květen až červen: období plzáků

Nejvíce plzáků můžeme vidět v období od května do června. To jich je skutečně mnoho. Miluje zastíněná místa s dostatečnou vlhkostí, můžete je tedy najít například pod kameny, ve stínu, hustě porostlých stanovištích. Tato svá stanoviště opouští po dešti, když je okolí vlhké a nehrozí vysušení. Takto se vydává za potravou a dokáže se přesunout až o padesát metrů.

Jeho potrava: naše starost

A bohužel jeho potravou se často stávají námi nasazené rostliny. Plzáci si rádi pochutnávají na jejich listech, rostliny pak uvadají a hynou. Vzhledem k tomu, že se plazí napříč celou zahradou, může plzák přenášet také různé choroby. Od ostatních druhů slimáků jej poznáme podle zbarvení: obvykle se vyskytuje v různých odstínech oranžovohnědé barvy. Mláďata mají žluté (někdy do hněda) zbarvení se dvěma světlými pruhy na zádech.

Plzák španělský: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

9 komentářů

  1. Petr Odpovědět

    Plzák španělský je ten nejodpornější škůdce na zahradách. Když jdu po setmění chodníkem uprostřed zahrady mám vždy v ruce ostrý předmět – nůž, zahradní nůžky nebo i ten drát a likviduji je. Někdy i 20 za 30m chůze. Lezou zpod zeleně na teplý beton, tak je to jejich poslední cesta. Je to však věčný boj. Když nechám bez ochrany nějakou zeleninu pár dnů, nemám ji. Ani mandelinka bramborová, zvaná jako americký brouk, není tak ničící jako ten plzák. Slimáky s ulitou šetřím, jsou u nás doma, jen je házím dál do trávy. Platí na ně jedině fyzická likvidace a z chemie Moluskocid.

  2. Jan Odpovědět

    V Pekingu je prodávají na ulici, spaří je vodou, očistí a přidají zeleninu. Je to prý lahůdka. Tak nevím, přenáší prý bacily ale po spaření asi ne. Je to další Covid – 20

  3. JanaHlouchova Odpovědět

    Na Plzáka španělského stačí sůl v kbelíku do kterého je hážu…..za krátko je z nich kaše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *