Jakmile půda rozmrzne, trávník vyžaduje vaši péči. Vertikutace je základ

Vertikutace trávníku

Krásný trávník vyžaduje určitou péči. A ta může začít už nyní. Pro dosažení hustého a intenzivně zeleného porostu je zapotřebí pustit se po zimě do vertikutace. Účelem této činnosti je odstranit odumřelé zbytky trávy a provzdušnění trávníku. To je velmi důležité při odvracení případných chorob, ale také pro zdravý trávník. Dá se to udělat několika způsoby. Budete volit hlavně podle toho, na jak velké ploše svůj trávník pěstujete.

Trávník potřebuje dýchat

Po zimě se v některých místech může vyskytovat nános odumřelého trávníku, spolu s dalšími materiály, jako jsou například nesklizené listy na podzim. Tento nános je těžce prostupný, takže nepropouští dobře vzduch ani vodu a přispívá ke vzniku plísňových a houbových onemocnění. Pokud trávník pohnojíte, nemusí to mít kýžený efekt, protože hnojiva se spláchnou po povrchu trávníku a nedostanou se k jeho kořenům. Vertikutace má za úkol zbavit trávník tohoto nánosu.

Trávník
Foto: Pexels

Výhody vertikutace

Po dokončení vertikutace tedy získá trávník lepší přístup nejenom ke kyslíku, ale také k živinám, vodě a světlu. Díky tomu budou všechny ostatní činnosti, kterými trávník brzy na jaře zahrnujeme (hnojení, zálivka) mnohem efektivnější. To může znamenat též úsporu financí. Po zimě navíc může být půda utužená (vlivem sněhu, chůzí a nízkých teplot). Proto se vyplatí vertikutovat. Ideální čas je právě v období, kdy půda rozmrzne, protože to začíná trávník růst.

Na mladý trávník opatrně

Na mladém trávníku, tedy tomu, který jste založili v předchozím roce, byste neměli provádět vertikutaci. Mohli bychom ho totiž vytrhat spolu s nánosem jiných materiálů, což je samozřejmě nežádoucí. Vertikutaci provádíme jen jednou za rok, někdy v průběhu března až dubna. Ideálně jeden den po prvním sečení trávníku a v okamžiku, kdy je tráva mírně vlhká. Ideální je pořídit si za tímto účelem speciální stroj zvaný vertikutátor. Ten může být ruční (mechanický) nebo elektrický či spalovací.

Mechanický vs. elektrický vertikutátor

Práce s mechanickým vertikutátorem může být únavná, jedná se ale o mnohem levnější variantu. Pokud je plocha vašeho trávníku nevelká, vystačíte si s ním. Můžete si jej představit jako jakési hrábě, které mají úzké zuby a dlouhé asi jen 1 až 2 cm. Při vertikutaci je právě toto hloubka, do jaké se má zasahovat. S automatickým vertikutátorem se tolik nenadřete, ale zaplatíte za něj mnohem více. Hodí se pro velké trávníkové plochy.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-zrob-to-zaraz-po-roztopach-soczyscie-zielony-i-gesty-trawnik,nId,7327049#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://www.mountfield.cz/poradna/vertikutace-prvni-krok-k-dokonalemu-travniku

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!