Jak na pěstování angreštu? Postup od vysazení po sklizeň

Angrešt

Pěstování angreštu nemusí být nic složitého, pokud dodržíte několik základních podmínek. Jedná se o dřevinu, která nese sladkokyselé plody. Někdo je má rád jen tak, jiný je raději zpracuje do zavařeniny. Pravdou je, že toto šťavnaté ovoce s oblibou pěstujeme na našem území už od 16. století. Vzhledem k tomu, že pěstování angreštu je jednoduché a nevyžaduje příliš práce, jedná se o oblíbenou činnost. Angrešt se pěstuje v Evropě, ale také v Africe a Asii. Plody mohou být zelené, žluté, červené nebo zelenožluté. Slupka může být pokryta jemným chmýřím nebo naopak může být zcela hladká.

Pěstování angreštu

Pro angrešt je nejvhodnější hlinitopísčitá půda s průměrným stupněm vlhkosti. Ideální je slunné stanoviště, keř si ale poradí také v polostínu, i když výnos bude nižší. Půda by měla být bohatá na živiny s pH 6,2 až 6,7. Mladé keře se vyplatí chránit před větrem a mrazem. Tímto způsobem chráníme také mladé výhonky. Nejvíce plodů roste na několikaletých výhoncích, na což pamatujeme při pravidelném řezu angreštu.

Angrešt

Foto: Pixabay

Výsadba angreštu

Výsadbu angreštu je možné provést na podzim nebo na jaře. Předtím je dobré půdu zbavit plevele. Při jarní výsadbě čekáme až po odeznění mrazů. Jednotlivé stromky dáváme ve vzdálenosti 1,5 až 2 metry od sebe nebo od ostatních ovocných keřů. Jámy vykopeme o něco hlubší, než je kořenový bal rostliny. Je dobré vylít ho vodou a počkat, až voda odteče. Na spodek jámy je dobré aplikovat vrstvu kompostu. Krátce po jarní výsadbě je dobré angrešt prořezat, což napomůže jeho rozvětvení a správnému růstu mladých výhonků.

Péče o angrešt

Vzhledem k tomu, že pro angrešt je velmi důležité udržování vlhkosti v půdě, je třeba jej mulčovat. To nejenom zajišťuje dostatek vláhy v půdě, ale také kontroluje růst plevele. Mulčovat můžeme ideálně organickým materiálem, který po rozkladu dodá živiny do půdy. Vhodná je například borová kůra, hodí se ale třeba i agrotextilie. Nezbytná je pravidelná zálivka. Vlhká půda je velmi důležitá zejména během kvetení a tvorby plodů. Hnojení hnojem nebo kompostem je vhodné pro co největší množství plodů a zdravou rostlinu.

Řez angreštu

Ihned po výsadbě na jaře zkracujeme výhony na dva až čtyři pupeny. Velmi slabé výhony odřežeme úplně. V následujícím roce vybereme čtyři až pět hlavních výhonů, které budou tvořit základ koruny. Tyto výhony zkrátíme o jednu třetinu. V dalších letech se zbavujeme výhonů, které keř zahušťují. Hlavní výhony zkrátíme opět o třetinu, postranní výhony na dvě až čtyři očka. Po čtyřech až šesti letech je třeba vybrat nové hlavní výhony a ty staré zkrátit co nejvíce.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-agrestu-wymagania-i-wlasciwosci/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-angrestu-vysadba-rez-sklizen.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!