Vypěstujte si bohatou úrodu bazalky doma v květináči – jak na to?

Ach ta bazalka! Vždy, když jste ji koupili, vám prostě zahynula? Děje se tak poměrně často. Často se tak stává, když koupíte rostlinu bazalky v obchodě. Zkuste ji tentokrát vypěstovat ze semen, rádi bychom vám prozradili, jak správně na to, aby byla úroda bohatá a jistá. Navíc její pěstování není nikterak složité. 

Vypěstujte si bazalku

Bazalka, stejně jako jiné druhy bylinek, miluje výživnou, ale propustnou půdu. A právě nyní je nejlepší čas na to, abyste si předpěstovali sazeničky. Jakmile vyrostou a venku bude teplo, můžete je umístit na balkon nebo na parapet, tam se jim bude dařit nejlépe. Pokud to však možné není, nechte je doma za oknem. Semínka doporučujeme vysévat do sadbovače, který naplníte výživnou půdou smíchanou s trochou perlitu. Jistota bude, když pořídíte speciální substrát pro bylinky. Pokud máte možnost, a někdo z vašich blízkých má domácí bazalku, můžete odštípnout stonek, otrhat spodní listy a dát ho do vody, kde poměrně rychle zakoření. Poté stonek dejte do květináčku s výživnou půdou. 

Bazalka
Foto: Pixabay

Na sazeničky připravené k výsadbě se můžete těšit již za několik týdnů. Pokud se vám však podaří vypěstovat větší množství sazenic, nevyhazujte je, ale využijte je na záhoně u rajčat (pokud jej samozřejmě máte). Bazalka je aromatická bylina, která umí odlákat mnoho škůdců. 

Jak pečovat o vzrostlou bazalku

Bazalku byste měli dát na místo, kde hodně svítí sluníčko. Co se týká zálivky, nepotřebuje jí mnoho. Jakmile listy rostliny začnou vykazovat známky únavy, rostlinku zalijte. Nemá totiž ráda přemokření. Zálivku bazalce dopřejte do misky a přebytečnou vodu doporučujeme vylévat.

Abyste však vypěstovali krásnou a zdravou bazalku, bude také důležité, abyste ji správně zaštipovali. Větvičky tedy zaštipujte u předposledních listů. Tak zajistíte větší hustotu a košatost. Pozor si také dávejte na změny teplot. Bazalka totiž nemá ráda teplotní výkyvy, proto, pokud ji budete dávat ven, přeneste ji ze všeho nejdříve na chodbu, poté ji umístěte ve.   

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/bazalka-jak-vypestovat-koreni-domaci-pesto, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/bazalka-vam-poroste-i-v-kvetinaci
Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)