Zdravotní přínosy jogurtu, které jste nejspíš dodnes opomíjeli

Jogurt řadíme mezi velmi běžné potraviny, ovšem jen málokdy se hlouběji zamýšlíme nad tím, co vlastně může našemu zdraví přinést. Pojďte si v této otázce udělat jasno jednou provždy.

Máme-li na mysli vývoj funkčních potravin, pak je právě jogurt jednoznačně považován za jednu z prvních přírodních funkčních potravin na světě. Vyráběl se ještě dříve, než se začal dodávat do obchodech v kelímcích – byť některé způsoby výroby by nám dnes nejspíš právě nevoněly.

Jaké výhody má jogurt

Dnes nám tento produkt, pokud je zpracován kvalitně, nabízí zejména výbornou chuť a vysokou výživnou hodnotu s bohatým obsahem vápníku, a samozřejmě je nutné počítat také s přítomností vysoce kvalitních proteinů a draslíku.

„Ukazuje se také, že některé nenutriční jogurtové složky jako jsou například málo známé sfingolipidy, či kyselina máselná mohou hrát roli protirakovinových agentů,“ uvedl k celému výzkumu Dr. M. E. Sanders z coloradského Dairy and Food Culture Technologies. „Navíc je výsledkem fermentačních aktivit i přeměna mléčných proteinů na určité peptidy, z nichž se některé zdají být biologicky aktivními včetně schopnosti snižovat krevní tlak a omezovat riziko výskytu rakoviny,“ dodává.

Foto: Pixabay

Nejcennější jsou živé kultury

Tím však výčet důležitých látek nekončí. Zapomínat nesmíme ani na přítomnost živých kultur známých jako probiotika (čím kvalitnější jogurt si koupíme, tím více těchto organismů v něm najdeme). „Epidemiologické studie zaznamenaly, že vysoká spotřeba mléčných produktů obsahujících probiotika může redukovat riziko rakoviny tlustého střeva a prsu v lidském těle,“ uvedl k tématice Dr. Ian Rowland ze severoirského střediska zdraví a výživy při School of Biomedical Sciences, Univerzitě v Ulsteru.

A probiotika navíc pomáhají lépe trávit laktózu a to i u lidí, kteří mají jinak s touto látkou problém. „Pokud laktózu nesnášející požijí čerstvý jogurt se živými kulturami, produkce plynů je výrazně nižší než při konzumaci tepelně zpracovaných jogurtů, v nichž živé kultury obsaženy nejsou,“ vyplývá také ze studií Dr. Denise Savaiana z Katedry potravin a výživy při Purdue University v Indianě.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Nové poznatky o zdravotním přínosu jogurtu | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)