Medvědice lékařská s léčivými plody zkrášlí vaši zahradu

medvědice

Rostlina, která je v přírodě chráněná. Vy si ji ovšem můžete vypěstovat na zahradě. Zkrášlí váš exteriér a obdaří vás chutnými plody mající pozitivní vliv na zdraví. Poradíme, jak na úspěšné pěstování medvědice lékařské, aby na zahradě dobře prospívala a mohli jste se těšit z úrody plodů podobných brusinkám.

Ohrožená a v přírodě chráněná rostlina

Medvědice lékařská je velmi ohrožená, a proto je zákonem chráněná. Její plody ani listy se nesmí sbírat volně v přírodě. Můžete si ji vypěstovat na zahradě. Stačí si pořídit sadbu v okrasné školce. Rostlinu zpravidla množíme semeny nebo řízkováním, špatně snáší přesazování. Je citlivá na poškození kořenů. V kuchyni využijete plody, které nabízí obdobné uplatnění jako brusinky, tj. v kompotech k masitým pokrmům. Plody po přelití varem zesládnou a můžete z nich vyrobit šťávu, sirup. Rovněž je možné plody sušit a přidat do jogurtu, ovesné kaše, tvarohu apod.

Podmínky pro pěstování medvědice lékařské

Medvědice lékařská je drobná dřevina, která koření až metr hluboko. Místo pro pěstování může být vlhčí i sušší. Celkově se rostlině daří ve vlhčí, kyselejší a dobře propustné půdě chladnějších míst s chudším půdním profilem. Je dobře adaptovatelná na písčitohlinité a kamenité půdy. Vyrůstá maximálně do výšky 30 cm, zpravidla ale méně. Avšak výhony dorostou plazivě až do vzdálenosti jednoho metru od středu rostliny.

U nás kvete již v průběhu března, v nejvyšších polohách až v červnu. Rostliny mají samčí a samičí květní orgány a jsou částečně samosprašné. Opylování zajistí například včely. Plody jsou velké až 6 cm a vzhledem připomínají brusinky. Zejména barvou, nikoliv tvarem, který je spíše zploštělý. Bobule zrají od konce srpna, v horských oblastech do října. Plody mají slabě nakyslou a nepříliš výraznou chuť.

rostlina

Medvědice lékařská: Foto autor Kenraiz

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arctostaphylos_uva-ursi_kz10.jpg

Rostlina s mnoha lidovými názvy a zdravými plody

Plody pomáhají s urologickými potížemi, při problémech s močovými kameny, náhlém zánětu močového měchýře. Jen pozor na dlouhodobé užívání a konzumaci ve velkém množství. V takovém případě je zde hrozba nebezpečí poškození jater. I zde zkrátka platí, že všeho s mírou.

Pokud vám název medvědice lékařská nic neříká, tak možná ji znáte pod některým z mnoha lidových pojmenování. Však málokterá rostlina má tolik lidových názvů. Medvědici se také říká medvědík, hrozník, polárníček, kostrhounek či tolokněnka.

Zdroj: ireceptar.cz, centrummediciny.cz

Náhledové foto: autor Jrtayloriv

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Common_bearberry_(%22Kinnikinnick%22,_Arctostaphylos_uva-ursi)_-_fruits_and_leaves.JPG