Jak se starat o růže: Kompletní manuál pro pokročilé pěstitele i začátečníky

Růže

Jak se starat o růže: Sametový nádech růží je ozdobou každé zahrady a záhonku. Lidé je zbožňují pro jejich vůni, krásu a symboliku lásky. Jistě i vy toužíte po výstavních květech, které vidíte v časopisech, televizi a v květinářství. Avšak k tomu je zapotřebí příkladná péče. Zkuste se nehroutit z neúspěchu a přečtěte si dobré rady k údržbě a pěstování těchto honosných květin. Nebojte se jich. Sem tam nějaké píchnutí o trn nevadí, neusnete jako Šípková Růženka.

Špatné prostředí, místo

Než rostlinu zasadíte, seznamte se s druhem a štítkem, který na ní bude viset. Každá odrůda má svá specifika. A nezáleží na tom, zda se jedná o obrovité pnoucí rambler růže nebo mini keříčky. Pokud si rostlina žádá slunce, musíte ji ho dopřát. Někde v mokrém stinném koutu se jí asi dařit nebude. To samé platí o velikosti. Jestliže ji budete neustále zastřihávat od malého keře, i když má mít dva metry, nejspíš se nedočkáte rostliny plné květu a zelených svěžích lístků. Zkrátka ji umístěte tam, kde ji bude dobře. Jedině tak se budete těšit z její krásy.

Půda, zemina

Máte vybráno místo a vykopanou hlínu? Zbrzděte, než do ní jen tak rostlinu zasadíte. Musíte připravit půdu pomocí hnojiva a v případě jílovité hlíny i přidat mulčovací kůru. Dbejte také na dostatečnou hloubku jámy. Měla by být aspoň 0,5 m hluboká.

Zvěř a co o ní vědět

Bydlíte v blízkosti lesa, louky nebo pastviny? Má k vám na zahradu zvěř volný vstup? Pak bude zapotřebí postavit vyšší plot nebo jinou zábranu okolo růží. Mladé výhonky a stonky jsou velkou lahůdkou třeba jelenů. Ale dávat pozor si musíte i na domácí zvířata. Moč psů a koček je příliš agresivní a mohla by poškodit kořeny rostliny a spálit listy. Růži tedy zasaďte tam, kde bude mít dobrou ochranu a špatnou přístupnost pro zvířata.

Foto: Pixabay

Zálivka

Správná závlaha by měla probíhat podle počasí. Pokud je sucho tak minimálně jednou dvakrát za týden. Růže vodu milují, ale ne na listech. Je jedno, jestli použijte konev, hadici, sklenici nebo nějaký automatický systém zalévání, pokuste se vyhnout listům. Zalévejte tedy jen kořeny a stonek květiny. Listy by totiž mohly uhnít a upadnout. A rostlina místo nasazení květů, by životní energii vyčerpala na obnově listoví.

Zastřihávání květů

Chcete skutečně pěknou bohatou záplavu květů? Pak je třeba pravidelně odstraňovat uvadlé květy. Všechny, co jsou bledší než ostatní, nemilosrdně ustřihněte. Nelámejte, chce to čistý řez. Rostlina tak bude květy pravidelně obnovovat, bude působit upraveně a potěší vás svou krásou od jara do podzimu.

Prořez rostliny

I růže čas od času potřebují správný řez na uzdravení. Ideální je zastřihnutí provést jednou ročně, a to na jaře. Podpoříte tím další nový růst. Začněte tím, že odstraníte všechny suché, odumřelé nebo nemocné větve. To pomáhá zlepšit větrání a snižuje riziko šíření chorob. Prořezávání může také pomoci tvarovat rostlinu a podpořit zdravý růst. Odstraňte větve, které rostou směrem dovnitř ke středu rostliny, aby se zvýšil průchod světla a vzduchu.

květina

Foto: Pixabay

Škůdci anebo co jí hrozí

Motýli, včely a jiný hmyz jsou na růžích vítanými hosty. Opylují je, sbírají nektar a jsou ku prospěchu. Jsou však i škůdci, kteří rostlinu napadají a ničí. Zkuste tuto záležitost řešit prvně přírodní metodou a až po neúspěchu přistoupit k tvrdší chemii. Pokud vás obtěžují mšice, nachytejte několik berušek nebo ještě lépe jejich larvy a přidejte je na rostlinu. Druhou variantou je se postarat o mravence, kteří mšice chovají. Dobrým odstraňovačem škůdců je i insekticidní mýdlo.

Hnojení růží

Je nesmírně důležité rostlině dodávat potřebné živiny. Jedině tak budou růže ozdobou vaší zahrady. Hnojí se po prvním jarním mrazu a po vyhození prvního květu. A pak pravidelně jednou za měsíc s tím, že na podzim už uberete, aby měla rostlina čas uvést se do vegetativního klidu.

Infekce růže

Pokud na své růži uvidíte nějakou plíseň či druh infekce, okamžitě vyhledejte, jak jí pomoci. Spoustu rad je na internetu nebo můžete zajít do zahradnictví a poradit se tam. Rozhodně napadené části vždy házejte do koše, na kompost zásadně nepatří.

Zdroj: https://www.rostlinky.cz/blog/pece-o-ruze-behem-celeho-roku.html, https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-jak-se-starat-o-ruze-aby-dlouho-vydrzely-40194510, https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/pece-o-rostliny/zahrada/ruze/ruze-pece, https://www.magazinzahrada.cz/pece-o-ruze-behem-celeho-roku/, https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/pestovani-ruzi–kdy-sazet-ruze-a-jak-se-o-ne-starat/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)