Ucho Jidášovo najdete i v přírodě: Čerstvé je lepší než sušené

Ucho Jidášovo

Milujete čínskou kuchyni? Pak jistě znáte ucho Jidášovo. Tato zdánlivě nenápadná, ale přece velmi specifická houba je nedílnou ingrediencí mnohých z nich. Už jenom samotný název ucho Jidášovo je nesmírně zajímavý. Vždyť podle tradičních legend houbu našli na stromě, který se stal posledním útočištěm Jidáše. Ten se údajně po zradě Ježíše Krista oběsil na tomto bezu, k němuž mu podle legendy přirostlo jeho ucho. Ono, tvar lidského ucha je pro tuto houbu více než charakteristický.

Jak boltcovku bezovou poznat?

Dříve se tradičně užíval název boltcovka bezová. Ostatně tvar boltce je u této houby více než patrný. Její plodnice mají šířku pohybující se od 2 do 7 cm. Konzistence houby je chrupavčitá, na dotek působí rosolovitým až gumovým dojmem. Při doteku ucho Jidášovo nápadně připomíná lidskou kůži. Barva houby je vcelku proměnlivá. Záleží na místu výskytu houby. Tradičně jde o hnědé odstíny. Z vnitřní strany bývá ucho Jidášovo poněkud světlejší. Někdy může být i zcela průsvitné. Pokud budeme ucho Jidášovo sušit, setkáme se s jeho černáním.

Jidášovo ucho

Roste neustále po celé ČR

Velkou výhodou ucha Jidášova je fakt, že se s ním lze setkat prakticky celoročně. Hlavně v zimě je velmi ceněným úlovkem. Nejčastěji roste na odumřelých větvích černého bezu, nicméně lze se s ním setkat také na mnohých jiných dřevinách. Typické jsou buk či vrba. Ke kvalitnímu růstu potřebuje hodně váhy a sucho. Horko není důležité, spíše houbě neprospívá. Vyrazíte-li nyní, kdy je venku mírná zima, vaše šance na úspěch jsou vysoké.

Ucho Jidášovo

Má ucho Jidášovo léčivé účinky?

Podle všeho ano, známé jsou zhruba 6000 let. V tradiční čínské medicíně má tato houba nezastupitelné místo. Látky v houbě obsažené snižují krevní tlak a pomáhají čistit krev. Ucho Jidášovo by mělo pomoct také s posílením imunity a mělo by léčit i hemeroidy. Doporučuje se i v těhotenství a při kojení. Měla by působit i při fyzické a psychické únavě. Ucho Jidášovo obsahuje například:

  • fosfor,
  • hořčík,
  • sodík,
  • vápník,
  • draslíku
  • a další látky.

Jidášovo ucho

Využití v kuchyni je multifunkční

Tradičně se ucho Jidášovo suší. Když usušené houby ponoříte do vroucí vody na několik minut, vcelku rychle se oživí. Výborné jsou do polévek, hodí se ale také jako součást rizota. Čínské a japonské pokrmy se bez nich neobejdou. Čerstvé se ucho Jidášovo vaří cca 10 až 20 minut. Určitě nevylévejte vývar z těchto hub obsahující spousty prospěšných látek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.