Zahradní kuchyně s krbem: Co všechno promyslet, než se pustíte do stavby

Venkovní kuchyně

Už se těšíte na léto? Možná poněkud prazvláštní otázka v době, kdy venku začíná sněžit a příroda se ubrala ke spánku. Přesto je zapotřebí o nastávajícím létě zauvažovat, a to především z pohledu realizace nejrůznějších stavebních záměrů. Typická je třeba stavba moderní zahradní kuchyně s krbem. Právě v ní můžete trávit spousty skvělých chvilek, jež stojí za to. Pokud o realizaci takovéto kuchyně uvažujete, jste na správném místě. Podíváme se totiž mnohem podrobněji na základní úkony, které je zapotřebí promyslet.

Vyrozumění stavebního úřadu jako základ

V první řadě je nezbytné vyžádat si územní souhlas u konkrétního stavebního úřadu. Většinou formulář najdete na příslušeném webu, takže nemusíte nikam chodit. Jinak se vyplatí také oslovit sousedy v případě, že vzdálenost stavby od jejich pozemku bude menší než 2 metry. Podle zákona tak učinit jednoznačně musíte. Jestliže velikost stavby přesáhne 25 m², už bude nezbytné řešit poněkud složitější právní úkony.

Venkovní kuchyně

Správný prostor jako základ

Moderní zahradní kuchyně na míru by měla být v prostoru nedaleko domu. Počítejte s tím, že do tohoto prostoru budete nosit nejrůznější pomůcky a cesta by byla zbytečně dlouhá. Důležité je také volit místo s dostatečným zákrytem. Provoz kuchyně by neměl nikoho rušit. Máte-li prostor, který je zastíněný, pak se vyplatí ho vybrat.

Venkovní kuchyně

Elegantní styl jde ruku v ruce s použitými materiály

Vaše zahrada si zaslouží venkovní kuchyni, která bude vypadat opravdu originálně. Unikátnost se do značné míry odvíjí od toho, jaký zvolíte materiál. Velmi oblíbený je především kámen. Takový pískovec vypadá fenomenálně. Stavba je sice poněkud náročnější, nicméně kámen zajistí stabilitu, pevnost a v neposlední řadě i dlouholetou výdrž. Zajímavé jsou i variace venkovních kuchyní, které kombinují zdivo se dřevem. Takovéto materiály se hodí k mnohým novostavbám. Hezká je třeba také dřevěná nezastřešená pergola, jež se nechá obrůst nějakými popínavými rostlinami.

Bez základů a střechy se většinou neobejdete

Venkovní kuchyně se standardně řadí mezi lehké stavby, přesto se ale neobejdete bez kvalitní základové desky. Jinak je třeba také popřemýšlet o podlaze. Ta bývá nejčastěji kamenná, výbornou volbou je ovšem také stylová keramická dlažba. A co střecha? Tady vsaďte na elegantní, ale přitom hodně odolnou krytinu. Vybírat lze klasické střešní tašky, případně stylové dřevěné šindele. Moc hezky vypadá i břidlice. Jestliže budou v kuchyni elektrické rozvody, což je vysoce pravděpodobné, nemůže do jejího interiéru zatékat.

Venkovní kuchyně

Vsaďte na služby profesionálů

Možná se ptáte, jak na rekonstrukci kuchyně. Optimální volbou je specializovaná firma mající v oboru spousty zkušeností. Venkovní kuchyni vám postaví na klíč.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.