Domácí klobásy

Výroba domácích klobás

Zima přímo svádí k některým typickým radovánkám. Lyžování a sáňkování momentálně na mysli nemáme. Pánové si mnohem raději sednou do garáže a pověnují se svému žaludku a dobré náladě. Výbornou volbou je bezesporu výroba domácích klobás. Ani náš magazín nemůže být nic dlužen a jako novoroční bonus nabízíme tuto činnost. Domácí klobásy jsou vynikající a vyrobit si je není nijak náročné. Přesvědčit se ostatně můžete sami na konci tohoto článku, kde je vloženo kompletně celé video. My se nyní zaměříme především na samotný recept a na některé záležitosti týkající se postupu.

Co budeme potřebovat

Ingredience pro domácí výrobu klobás jsou následující:

 • maso- 15 kg bok, 15 kg plec,
 • 1 hluboký vrchovatý talíř česneku (cca 1 kg),
 • 0,4 kg soli,
 • 2 balení pepře,
 • 1 balení celého kmínu (drcený může způsobit zhořknutí),
 • 2 balení sušené drcené papriky,
 • 2,5 l vody,
 • vepřová střívka cca 50 m.

Mechaničtí a jiní pomocníci:

 • elektrický mlýnek,
 • plnička klobás,
 • spolehlivá zděná udírna.

Domácí klobásy

Postřehy při výrobě

V první řadě je třeba dbát na kvalitu surovin. Optimální je, když budete mít čerstvé vepřové maso a ryze český česnek. Jen ten má totiž potřebnou sílu. Sůl postačí obyčejná stejně jako další koření. Dále je nutné mít kvalitní vepřová střívka, jež se nebudou protrhávat. Člověk, který plní, musí dbát na to, aby byly klobásy zhruba stejné a na dotek pevné. Doba uzení je individuální. My jsme klobásy dali do udírny cca v 9.00 a poslední polínko přidali do topeniště ve 20.00. Klobásy samotné byly v udírně přes celou noc. Vytáhli jsme je až okolo 11.00 následující den. Teplota v udírně je optimální okolo 60 stupňů Celsia.

Několik dalších tipů

Výroba domácích klobás je čistě společenskou událostí. Pokud se na vše chystáte sami a děláte to z povinnosti, raději se věnujte jiné zálibě. Jen pro orientaci uvádíme časy jednotlivých činností:

 • krájení, příprava česneku, mletí – 3 hodiny,
 • plnění klobás do střívek – 4 hodiny,
 • uzení – minimálně cca 16 hodin.

Ke klobásám patří i dobré pivo a dobrá domácí moravská slivovice. My jsme měli piva Bernard 10 a Starobrno 11. Vzorky slivovice byly vlastní.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

10 komentářů

 1. Pavel Odpovědět

  Narážení jednoho páru klobás bez mála dvě minuty je opravdu páce zdlouhavá. 30 kg se dá stejnou narážečkou, ale z jinými rukami za hodinu. Také se mi zdá kilo česneku na dílo mnoho, pokud není název klobásky- česneková, ale podle množství papriky to bude spíše papriková. A sůl, chybí tam sůl! Dává se 20 gramů na kilo díla, což je 60 dkg!, pokud to není ovšem klobáska pro děti.

  1. Jan Stodal Odpovědět

   Máte naprostou pravdu, česneku je tam jak na odhánění upírů. Drcený kmín ani náhodou nemůže způsobit hořknutí, kdo Vám to říkal. Pán je všeuměl, už jenom to jeho nakládání masa na uzení. Udí 9-10 hodin ale maso má černé jako viks. Dneska každý radí jak co dělat a to bez hlubších znalostí.

   1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

    Hezký večer,
    děkuji za reakci. Všeuměl v žádném případě nejsem. Pouze se dělím o své zkušenosti a moc rád se nechám poučit od zkušenějších. Klobásy našim rodinám ( Udíme v 6 chlapech, 1 soudku piva a lahvince dobré slivovice.) takto všem chutnají, každý má jiné chutě. Česneku asi dost, ale upíry dechem nezaháním.
    Maso mám černé, což je dáno tím, že jsem bohužel udil v dřevěné udírně venku, když bylo okolo -7 až -10 stupňů.
    Teplota kolidovala a oheň uhasínal před očima.
    Letos jsem řešil vše stejně, jen bylo venku okolo +10 a vše bylo v pořádku.
    Radek Štěpán

    1. Jan Stodal Odpovědět

     To, že to máte černé není ani dřevěnou udírnou ani mínus deseti. Udím i když je mínus 15 nebo 20°C možná špatná volba dřeva, krátký přívod kouře, ale jistě Vám to dehtuje.

     1. Radek Štěpán Autor příspěvku

      No, pořád nad tím přemýšlím. Dřevo beru bez kůry, vyschlé bukové a peckoviny. Minule to bylo v pohodě, tak jsem byl spokojený a už to neřešil. Uvidím příště.

 2. Martin Odpovědět

  Soli se dává okolo 2 procent tzn.20g na kilo, česneku je tam moc a chybí mi tam čas na míchání směsi aby se klobása uvnitř nedrobila.Sám udím cca 8h na 60stupnů a stačí to,barva je perfektní.Chuť také hodně ovlivnuje maso.Dal bych tam trochu hovězího nebo králičího masa

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za postřeh. Já si čas míchání nehlídám. Odhadem 15 minut, bych řekl.
   Klobásy se nedrobí. V udírně je máme delší dobu, klidně i 10 až 12 hodin s tím, že udírna postupně vyhasne. Udíme přes noc.
   S přidáním králičího si či hovězího se nedá než souhlasit. My zrovna kvalitní čerstvé neměli, přesto ale klobásy zmizely neskutečně rychle.
   A ta pohoda při pánské jízdě u udírny…k nezaplacení…
   Radek Štěpán

   1. Jan Stodal Odpovědět

    15 minut na míchání 30 kg díla je žalostně málo toto množství je nutné míchat rukama minimálně 45 minut. Proč tak dlouho si zjistěte sám, strojem míchám 10 kg díla 20 minut. A co tam děláte 4 hodiny, narážení 30 kg klobás trvá do hodiny.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Jasně, jde vidět, že máte mnohem více zkušeností. My udíme klobásy jednou ročně o Vánocích hlavně pro radost. Za 15 minut se vystřídáme a směs zamícháme. Žádné shluky soli, česneku atd. nejsou. Vše se prolne. Střívkování nám pravda trvá, idkyž letos už jsem byl mnohem rychlejší. Holt, člověk se neustále učí. Důležité jsou radost z výsledku a pohoda při uzení ve společnosti těch správných lidí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *