Uzení sýru je radost: Podívejte se na naše video

Uzení sýru

Vyudit si vlastní sýr rozhodně stojí za to. Jeho chuť je totiž zcela specifická a klasické uzené sýry ze supermarketů nemají šanci se jí vyrovnat. Není se čemu divit, jelikož uzení probíhá tradiční formou, nikoli v elektrické udírně. Pokud si myslíte, že se jedná o nějak extra složitý proces, jste na úplném omylu. Je zapotřebí pouze myslet na teplotu v udírně. Ta nesmí přesáhnout cca 100 stupňů Celsia. Stane-li se tak, s největší pravděpodobností vám sýr proteče přes punčochu a výsledek bude tristní. Podívejme se tedy na uzení sýra podrobněji.

Co vše je zapotřebí?

V první řadě je nezbytné vybrat správný sýr. Udit je možné fakticky jakékoli. Někdo raději tučnější a někdo spíše méně tučné. My jsme udili 30% eidam. Neobsahuje nijak výrazně velké množství tuku a nabízí vynikající chuťové vlastnosti. V akci jej lze sehnat do 100 korun za kilogram. Dále jsou zapotřebí dámské punčochy. Optimální jsou podkolenky, které jsou větší. Jinak není od věci přidat do sýra také drcené ořechy, česnek, salám, anebo kousky uzeného. Výsledek bude úchvatný jak na chuť, tak i na pohled.

Nakrájet, nastrouhat a dodržovat teplotu!

Jestliže nebudete do sýra vůbec nic přidávat, můžete jek klidně dát do punčochy celý, případně rozkrájený na několik kostek. Tak jako tak se nakonec slije v jeden jediný útvar, který bude ve finále připomínat velkou kapku. Když máme vše připraveno a v punčoše napěchováno, můžeme udit. Dodržovat je třeba teplotu pohybující se okolo 60 až 80 stupňů Celsia. Jednodušeji řečeno, dvířka od topeniště musí být permanentně zavřená. Ideální doba uzení se pohybuje okolo 3 hodin.


Zajímavé publikace o uzení: Zdroj obrázku Heureka.cz

Sýr nechte vychladnout

Po uplynutí zmiňované doby se vyplatí nechat sýr dokonale vychladnout. Neučiníte-li tak, s největší pravděpodobností změní při uschování do nádoby vlivem tlaku tvar. Na vzduchu může být klidně i další 2 hodiny. Pot jej uschováte. Ostatně podívejte se na naše video, kde je spousta věci hezky vidět.

Podívejte se na video zde:

Zdroj videa: Youtube kanál Radka Štěpána

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.