Lanýže rostou i u nás – co si s nimi doma počít

Ano, přiznáváme se, použili jsme takový malí oslí můstek. Čerstvé lanýže u nás k dostání opravdu jsou, ovšem v žádném případě nepochází z našich luhů a hájů. I když u nás totiž lanýž letní (Tuber aestivum) na několika málo lokalitách roste, je tak přísně chráněný, že si domů nesmíte odnést ani tu nejmenší plodnici.

Ovšem čerstvé lanýže (nejčastěji z italské nebo francouzské produkce) bývají čas od času k vidění v obchodech s gastronomickými specialitami, případně u velkoobchodníků. Pokud si je však chcete užít až do oné příslovečné poslední špetky, musíte se k nim chovat s náležitou úctou a péčí.

Lanýž nejdříve omyjeme a potom dobře uskladníme

Jako první pomoc pro čerstvé úlovky si vezměte k ruce jemný kartáček a tekoucí vodu. Lanýž důkladně očistěte a osušte. Následně ho uložte do vakuovací krabičky, ovšem nikoli jen tak! Položte ho na vrstvu, jež dokáže absorbovat veškerou přebytečnou vlhkost. Často se používá například rýže.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lanýž uskladněte v chladu a odebírejte podle potřeby. Obvykle se strouhá nebo krájí na velmi tenké plátky. Čas od času postup zopakujte – kulinářští experti dokonce doporučují lanýž promývat a vysušovat každý den.

Kam se lanýž vlastně hodí?

Použití lanýžů je velmi široké. Ty čerstvé se nejlépe uplatňují v teplých pokrmech, právě tehdy totiž skvěle vyniknou jejich chuťové vlastnosti i výjimečné aroma. Doplní maso, vejce, ryby, ale i těstoviny nebo rizoto.

To lanýžový olej, který bývá na našem trhu k dostání podstatně jednodušeji než lanýže, je vhodný spíše pro studenou kuchyni. Tedy do salátů, pomazánek nebo studených polévek. Ale použít ho lze i do omáček nebo masových nádivek. S obojím je však třeba zacházet opatrně. Chuť lanýžů je natolik výrazná, že snadno přehluší jakoukoliv jinou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)