Co jste o okurkách nevěděli, aneb pár užitečných rad

Okurka

Nejdříve si řekneme, že tahle zelenina je čtvrtá v pořadí nejvíce pěstovaných kulturních plodin na naší planetě. Jsou prakticky známé jako zdravý a prospěšný druh zeleniny všude na světě. Každoroční produkce téhle zeleniny se pohybuje kolem 45 milionů tun. Úplně ty první okurky pochází z Thajska, Nepálu a severní Indie. Ke starým Řekům a Římanům se dostaly přes Čínu. U nás se okurky začaly konzumovat až ke konci šestnáctého století, což je písemně potvrzené.

Čím nám okurky prospívají?

Okurky jsou velkým zdrojem vitamínu B, kromě vitamínu B12. Také obsahují bílkoviny, cukry, vlákninu, provitamin A, vitamíny C, E, K, dále také hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, křemík, síru, mangan.

Okurky

Okurka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zavodní organismus

Pomáhají zavodnit organismus a také mu dodávají živiny. Skoro 96 % okurky je voda. Má velice málo kalorií, ale i tak dává organismu mnoho důležitých látek. Tahle zelenina je nejúčinnějším přírodním diuretikem. Omezuje ukládání kyseliny močové v těle a podporuje vylučování moči. Dá se říci, že je to lék na ledvinové a srdeční potíže. Dále také dokáže vyplavit písek z ledvin a napomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kaménky.  

Dokáže pomoci jak pokožce, tak i vlasům. Hodně kosmetických přípravků obsahuje okurku. Protože okurka obsahuje křemík a síru tak pomáhá okurková šťáva pro zdravý růst a pružnost vlasů.  Když si uděláte z plátků okurky, obklad pomůže vám to zjasnit a zjemnit pleť. Pomáhají zklidnit záněty či otoky kolem očí. Maska z okurků dokáže zlepšit vzhled všem typům pleti. Také dokáže pomoci proti celulitidě.

Osvěží dech

Hravě umí zbavit úplně nevábného dechu. A to tak, že si na půl minuty přitisknete jazykem plátek okurky k patru. Protože okurková šťáva totiž dokáže zabít bakterie ústní dutiny. Která způsobuje nevábný dech.

Dokonce vám pomohou i s nadváhou. Tato nízkokalorická zelenina dále je také bohatá na vodu, či obsahuje hodně živin. A proto ji určitě doporučujeme s nadváhou. Pomáhá v detoxikaci a čištění organismu a dokážou normalizovat metabolický rytmus. A dokonce vám okurky mohou pomoci při zácpě a průjmech.

Okurka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.