Na jaké nemoci králíků si dát pozor

Králík

Plánujete si pořídit králíka, poradíme vám, na jaké nemoci si dát velký pozor. Jestliže se o vašeho králíka budete dobře starat, krmit ho a pečovat o něj, snížíte riziko jeho případného onemocnění. Samozřejmě platí, že je lepší nemocem předcházet. Důležité je stále pozorovat zdravotní stav vašeho králka. Jestli vám něco v jeho chování bude připadat zvláštní, určitě navštivte veterináře.

Jak závažný je průjem?

Jehož příčinou je často průvan, či prochladnutí. Ovšem může to být i špatná potrava, nebo dokonce potrava zkažená. Či mokrá podestýlka. Při průjmu trus bývá mazlavý až tekutý a také zapáchá. Zbavit se jej můžete tak, že králíka necháte v pokojové teplotě a bez průvanu. A to na místě, kde nehrozí prochladnutí od země, dále vyřaďte z jeho jídelníčku veškeré šťavnaté druhy potravin. Krmte jej pouze suchým krmením, takže hodně senem a vařenou suchou nesolenou rýží. Místo vody králíkovi podávejte vlažný heřmánkový čaj. Pokud králíka do dvou dnů nepřejde průjem, vyhledejte pomoc veterináře.

Králíci

Králíci: Foto Pixabay

Co způsobí zácpu?

Poznáte ji tak, že králík sedí s vyhrbeným hřbetem a nadmutým břichem a vůbec nic nežere. Zbavit se toho dokážete lehce, jen králíkovi dávejte hodně vody a salát či mrkev. Také mu pomůže hodně pohybu.

Co je kokcidióza?

Je to parazit, který se často vyskytuje ve střevech králíka, někdy i v játrech. Je to hodně časté onemocnění a to jak mladých tak i starších králíků. Pokud ji nezačnete léčit včas, může králík dokonce i uhynout. Pokud králík má již zmiňovanou nemoc, tak jeho páteř připomíná pilku. Naježenou srst a neustále skřípe zuby. Trpí ještě průjmem. Trus je mazlavý, páchne a má tvar vánočky. Nebo může mít třeba zácpu či trpět nechutenstvím. I při maličkém náznaku kokcidiózy navštivte okamžitě veterináře. S sebou k veterináři si vezměte do nějaké nádobky pár králičích bobků. A ty sbírejte tři dny před tím, než k veterináři půjdete. Protože se nemoc nemusí projevit v každém kousku trusu. I popřípadě, že ji králík má. Jestliže ji váš králík má, většinou se léčí přípravkem, který se dá do napáječky, kde se následně rozpustí.

Jak řešit nadmutí?

Nadmutí může způsobit za horka kvašená či mokrá nebo příliš studená potrava. Dále taky nadýmající druhy zeleniny. Jestli je váš králík nadmutý, tak má napjaté břicho. Vyřešit to můžete tak, že ihned odstraníte všechno krmení a zajdete k veterináři. Nadmutí může skončit smrtí. Proto jednejte rychle.

Králík

Králíci: Foto Pixabay

Králičí rýma

Jedná se o bakteriální onemocnění. Stojí za ním především bakterie Pasteurella multocida. Způsobuje králíkovi respirační potíže. Někdy se projevuje také přítomností abscesů přímo na kůži, případně uvnitř jeho těla. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí. Léčba je komplikovaná a bez návštěvy zvěrolékaře se neobejdete.

Pozor na dravčíky

Také dravčíkovitost způsobená dravčíkem Cheyletiella parazitovorax představuje velmi nepříjemnou záležitost. Pozná se podle šupinového zánětu na hřbetu i zádech. Přenáší se přímo i nepřímo a léčí se prostřednictvím antiparazitik.

Králík: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.