Jednoduchý přehled teplot kouře při uzení

Teplota uzení

Chystáte se na uzení masa, sýra nebo jakýchkoli dalších potravin? Pravděpodobnost je vysoká, teploty venku jsou vcelku nízké a i pandemie koronaviru nahrává tomu zůstat doma a něco dobrého vymyslet. V každém případě se vyplatí znát několik důležitých pravidel. My se budeme v tomto článku věnovat teplotám, při nichž se standardně udí maso. Alternativy jsou z hlediska teploty kouře v podstatě hned tři.

Uzení studeným kouřem

Tento typ uzení není mezi domácími uzenáři příliš rozšířený, protože se jedná o technologicky a časově vcelku složitou záležitost. Udí se za teploty pohybující se mezi 15 až 30 °C s tím, že maso musí být pře uzením úplně suché. Tímto způsobem dochází nejčastěji k uzení šunky a některých salámů či klobás. Počítat je třeba s tím, že doba uzení se pohybuje v řádů dnů až týdnů.  

Uzené maso

Uzené maso: Foto Radek Štěpán

Tradiční uzení teplým kouřem

U tohoto uzení je třeba počítat s teplotou pohybující se od 45 do 70 °C. Doba uzení se standardně pohybuje od 12 do 20 hodin. Záleží na tom, jaký druh masa zvolíte a jaká je teplota při uzení. Doporučuje se maso před samotným uzením ohřát ve vodě mající kolem 60 °C. V domácích podmínkách se toto uzení využívá nejčastěji. Maso je typické výraznou vůní a chutí.   

Když je v akci horký kouř

Jestliže chcete udit co možná nejkratší dobu, nejspíše využijete služeb horkého kouře. Udit budete při teplotě pohybující se od 60 do 95 °C. Doba uzení se bude pohybovat mezi 8 až 12 hodinami. jestliže zvolíte již předvařenou šunku nebo klobásy, může stačit udit klidně jen 3 hodiny. Mnohdy se horký kouř používá také jen na douzení párků nebo klobás, které už jsou hotové. Kouřem jim dodáte specifickou chuť.

Teploměr na udírně: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.