Jak je to s těžkými kovy v bedlách

Bedla vysoká

Ať už patříte mezi houbaře, nebo nehoubaře, nejspíše znáte jednu z nejslavnějších hub, kterou představuje bedla vysoká. Macrolepiota procera je jedlá a chuťově jedinečná houba, kterou miluje spousta lidí. Představit si léto bez skvělých bedlových řízků je pro nás prakticky nereálné. Bedla se ale vyznačuje také negativní stránkou, dokáže poměrně solidně kumulovat těžké kovy. My se právě na bedlu vysokou jako takovou podíváme podrobněji a poukážeme i na to, jak se vlastně situace s koncentrací těžkých kovů má.

Velká houba, již nelze přehlédnout

Bedla vysoká patří mezi houby, které prostě a jednoduše nelze přehlédnout. Vždyť jen její klobouk může mít až 300 mm! Vyznačuje se hrbolkem tmavšího odstínu. Co se týká odstínu, je spíše krémový. Mladé plodnice mají klobouk takřka kompletně hnědý. Třeň je takřka po celé délce tenký, nicméně jeho základ je poměrně tlustý. Lupeny jsou bílé a vcelku vysoké. Dužnina je ryze bílá, někdy trochu do krémova a v oblasti klobouku má do jisté míry vatovitý charakter. Vůně bedly je příjemná a s červivostí se u této houby setkáváme minimálně.

Bedly vysokéBedla vysoká: Foto Pixabay

Multifunkční využití bedly

Za syrova chutná jako lískový oříšek, v upraveném stavu je unikátní. Nejčastěji se z ní připravují řízky klasicky v trojobalu. Můžete dát ale bedly i na máslo s kmínem. Počítejte ale s tím, že hodně nasají tuk. Jinak se také připravují nadívané bedly a někdo je dává i do smaženice. Z tření se tradičně vyrábí hubový prášek. Pokud najdete mladé bedly, vyplatí se je na noc namočit do vody, rozevře se u nich klobouk.   

Bedla vysokáBedla vysoká: Foto Pixabay

Pravda o těžkých kovech

Bedla vysoká bohužel podobně jako i některé jiné houby dokáže akumulovat v plodnicích těžké kovy. Jde třeba o rtuť, kadmium nebo poměrně vzácný zemin. Jinak umí vychytávat z půdy i prvky jako Al, CA, Mn, MG, P a další. V podstatě jde o přirozený přírodní indikátor těžkých kovů. Obavy z konzumace bedel sice existují, nicméně nejsou až tak oprávněné. Bylo totiž dokázáno, že koncentrace zmiňovaných třech prvků jsou v normách. Aby měl člověk zdravotní obtíže, musel by konzumovat dlouhodoběji denně cca mezi 300 a 500 g této houby. To jen tak nehrozí. Jinak mimo jiné bedla obsahuje pro lidské tělo důležité fenoly mající protizánětlivé účinky.

Bedla vysoká

Bedla vysoká: Foto Pixabay

Bedla vysoká: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.