Lichořeřišnice není jen okrasná rostlina, ale také chutná bylinka

Lichořeřišnice je krásná rostlina, která může růst buď jako keř (Tropaeolum minus) nebo jako popínavá rostlina (Tropaeolum majus). Typické jsou pro ni oranžové, žluté nebo červené květy a listy, které svým tvarem připomínají leknín. Rostlina je velice atraktivní a miluje slunce – proto ji řada zahradníků pěstuje všude tam, kde je na ostatní květiny příliš horko. Dokáže tolerovat i nějaký ten stín – ten ale omezí kvetení rostliny.

Lichořeřišnice: Foto Pixabay

Chutná bylinka

Lichořeřišnice tedy skvěle vypadá. Jistě nám její název připomene název jiné bylinky – řeřichy. Je to proto, že obě tyto bylinky jsou jedlé a mají pepřovou chuť. Pokud chcete u lichořeřišnice docílit co nejlepší chuti (konzumovat můžete květy, stonky i listy), tak je důležitá pravidelná zálivka. Chuť této rostliny je pak méně kořeněná a vyhovuje většímu množství lidí, než chuť rostliny, která trpěla suchem. Ta je pak ostřejší.

Jak rostlinu konzumovat?

Lichořeřišnici můžete sklízet v průběhu celého léta, přičemž nejjemnější chuť mají mladé listy. Pokud chcete konzumovat květy, můžete je sbírat v každém stádiu – poupata a nezralé semenné lusky mají podobnou chuť jako kapary, vykvetlé květy zase dotvoří vzhled vašich pokrmů. Jíst se dají také semena, která po rozemletí můžete používat místo pepře. Avšak pozor – přezrálá semena mají hořkou chuť, takže je potřeba je sklidit včas.

Lichořeřišnice: Foto Pixabay

Použití v pokrmech

Lichořeřišnice má podobnou chuť jako řeřicha, takže bychom ji měli používat také obdobným způsobem. Skvěle se hodí do bramborových a vaječných pokrmů, stejně tak je dobrá v salátech. Doplňuje chuť mořských plodů a vyrobit si z ní můžete pesto. Postup přípravy je stejný jako u bazalkového pesta, jen stačí bazalku nahradit mladými listy lichořeřišnice. Tyto listy můžete také nasekat a vmíchat do smetanových sýrů.

Lichořeřišnice: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!