Vytvořte si Bouquet garni, udělá vám radost

Bouquet garni je kytička utvořená z vybraných bylinek. Touto kytičkou nemůžete nikoho podarovat, ale použijete ji k vaření. Jedná se o praktickou věc, která se používá zejména ve francouzské kuchyni a která obsahuje určitý druh bylinek. Při vaření se vhodí do hrnce, kde vaříme pokrm, a když přijde čas, vylovíme je všechny naráz. A v tom je právě to kouzlo – pokrm získá krásnou bylinkovou chuť a přitom nelovíte bylinky po celém hrnci.

Foto: Pixabay

Co patří do této bylinné kytičky?

Tuto klasickou bylinnou směs můžete použít pro přípravu nejrůznějších pokrmů – polévek, omáček, dušeného masa a zeleniny. Tradiční kombinace obsahuje petržel, tymián a bobkový list, ale můžete také najít recepty, které zahrnují další bylinky, jako je rozmarýn, bazalka, a estragon.

Jak použít bouquet garni ve vaší kuchyni?

Můžete si také vytvořit svou vlastní kombinaci bylinek, podle toho, které do svého receptu právě potřebujete. Použít do ní můžete čerstvé nebo sušené bylinky – čerstvé bylinky stačí svázat provázkem, sušené pak musíte zabalit do jemného plátna, protože by se ve vašem pokrmu rozdrobil. Takto jednoduše si můžete připravit vlastní bouquet garni a přizpůsobit ho krásně svým potřebám.

Výhody bouquet garni

Proč použít raději bouquet garni místo pouhého přidávání bylinek do pokrmu? Důvody jsou chuť, struktura, pohodlí a prezentace. Čerstvé bylinky se smočí a často také zbarví, pokud je vaříme příliš dlouho (což je důvod, proč je nejlepší přidat čerstvé bylinky na konci), sušené bylinky zase nejsou nejatraktivnější, když plavou v horní části hotového pokrmu (nemluvě o tom, že někteří lidé je nechtějí takto konzumovat). Svaření bylin – ať už sušených nebo čerstvých – v rámci bouquet garni umožňuje jejich snadné odstranění pokrmu.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!