Čekanka obecná se představuje

Čekanka

Čekanka je vytrvalou bylinou, která dosahuje výšky i jednoho metru a více. Má hranatou lodyhu a podlouhlé listy. Květy jsou krásně blankytně modré, takže ji v přírodě snadno poznáte. Jinak jde o rostlinu z čeledi čekankovitých a hojně roste na loukách, mezích nebo v příměstských parcích. Pojďme se podívat na její léčivé účinky.

Používá se od pradávna

Historie využívání této rostliny sahá až do starého Egypta i Řecka. V pozdější době se využíval hlavně pražený kořen této rostliny. Šlo totiž o náhražku kávy. Díky tomuto využití se stala čekanka velice populární. Jde však také o léčivou bylinu, které obsahuje velké množství všemožných zdraví prospěšných látek. Jako léčivku ji používali již v Napoleonské Francii nebo za světových válek. Jako již zmíněná náhražka kávy pak sloužila, též při nedostatku za válek nebo za kávové krize v 70. letech 20. století.  Tato bylinka obsahuje například inulin, fruktooligosacharidy, seskviterpenické laktony, polyfenolické sloučeniny, ale i nejrůznější vitamíny a minerály.

Účinky na tělo

Na lidský organismus má čekanka dobrý vliv. Zmíněný inulin má ochranné účinky proti vzniku rakoviny. Dále ovlivňují bakteriální mechanismy, které souvisí s nádory a jinými onemocněními střev. Čekanka je také významná svým antiproliferativní efektem. Brání tedy množení buněk, které opět stojí za rakovinou. Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Omezuje také riziko vzniku trombózy. Zmíněný obsah fruktooligosacharidů zase podporuje vylučování takzvaných hormonů sytosti, tedy omezuje chuť k jídlu, což se může hodit při dietách.

Užívání čekanky

Jak čekanku efektivně přijímat? K čekance nejsou známé žádné kontraindikace. Můžete tedy konzumovat čekanku kdykoli. Nedoporučuje se to jen v těhotenství. V tomto případě by mohla čekanka navýšit riziko potratu. Jinak však není známá žádné jiné neblahé účinky na tělo. Jen možná alergie, která však není častá. A jak tedy čekanku užívat? Můžete ji užívat ve formě přípravků nebo třeba čekankové kávy. Dále je možné ji konzumovat jako bylinku, tedy například odvarem. Můžete ji kombinovat s jinými rostlinami. Například v kombinaci se zázvorem pomáhá játrům.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.