Jak na slimáky? Opijte je pivem!

Slimák

Pokud máte problémy na vaší zahradě se slimáky, nenaznačujeme nadpisem, že je máte jednou večer vzít s sebou s kamarády „na jedno“ (čti na pět). Jde o netradiční metodu, kdy používáme na slimáky pivo. Pojďte si přečíst, jak na to. Slimáci již vaším problémem nebudou!

Pivní pasti

Slimákům, stejně jako zahrádkářům, kterým škodí, chutná pivo. Zahrádkáři toho samozřejmě využívají a proti slimákům kladou pivní pasti. V čem spočívají? Nejlepší je použít nádoby zapuštěné do země. Ty necháme asi 1 cm přečnívat do výšky. Tak zamezíme chycení se jiných živočichů. Pivo slimáky láká, a tak nebudou váhat a přes okraj se překlenou, brouci nebo pavouci nikoli. Do těchto nádob pak nalijeme pivo. Každý den pak pasti kontrolujeme. Naleznete v nich opilé a utopené plže, kteří vám tak škodili. Není třeba je již zabíjet.

Hladina musí být hluboko

Hladina piva v pasti by však měla být spíše hlouběji. Je-li pivo až po okraj, může se stát, že slimáci se jen napijí a zase odejdou, jelikož se nebudou muset tak naklánět, a tak se do pasti nechytí. Dobrou variantou jsou také PET lahve, které mají v boku vystřižený oválovitý otvor. Do záhonu je poté zapustíte v horizontální poloze a z poloviny je napustíte pivem. Z této pasti se nemůže plž uniknout. Zvláště po konzumaci alkoholu.

Mulčovat na zahradě?

Je pravou, že pod mulčem se na zahradě slimáci rádi schovávají. Mulčování však děláme vždy z nějakého důvodu. Nejčastěji chceme zabránit vysychání půdy a přispět ke tvorbě humusu. I při nemulčování se slimáci mohou schovat jinde a zahrada nám bude vysychat. Nejlepší variantou je tedy jako mulč například suchá sláma. Ta se jako úkryt slimákům moc nelíbí a nevyužijí ji. Pokud chceme mulčovat čerstvou trávou, předtím ji nechte trochu zaschnout ať tolik slimáky neláká. A za poslední – i do mulčů můžeme instalovat pivní pasti!

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.