Výběr olivového oleje: Označení extra panenský nemusí znamenat nic

A jaké to jsou? Pokud se podíváme na to, co vlastně znamená označení“ extra panenský olivový olej,“ pak budeme nejspíš nepříjemně překvapeni. A jak je to možné? Takový oleje bývá lisovaný za studena – zpravidla mechanicky. Dnes už nejde o výjimku, ale spíše o pravidlo.

Ovšem kontrola nad tím zkrátka není. Čas od času se někde objeví pár testů, které prokáží, že olej byl tepelně zpracován, případně byly místo celých oliv použity tzv. pokrutiny, ovšem při množství olivového oleje, které denně na pulty obchodů míří, není žádná hloubková kontrola zkrátka možná. A sami výrobci neoficiálně přiznávají, že se extra panenského olivového oleje prodá mnohem více, než se ho vyrobí… To asi nepotřebuje další komentář

Zaměřte se na lahev

V první řadě poznáte kvalitní olivový olej podle toho, že jeho lahev nedovolí slunečnímu světlu, aby ho znehodnotilo. Výjimku mohou mít jen malá balení okolo 50-100 ml. Jde o spíše degustační kousky, které mají zákazníkům představit kvalitu oleje po všech stránkách – tedy včetně barvy. Předpokládá se, že další „velký nákup“ už bude poté směřován ke standardnímu balení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výrobky „z EU“ nechtějte

Chybí na lahvi olivového oleje označení země původu a výrobce? Zase špatně. Dobří výrobci, kteří vám mohou nabídnout i oleje prémiové kvality, se rozhodně nechtějí schovávat. Naopak, rádi vás na svém webu informují o tom, že jejich oleje pocházejí jen z plodů sklízených v říjnu a zpracovaných do 24 hodin. Rozhodně se nemají za co stydět. Místo toho označení „vyrobeno v EU“ hovoří o přesném opaku.

Chtějte filtrovaný olej

Že je nefiltrovaný lepší? Nu, pokud si chcete užívat zbytky větviček a listů myslet si, že je to zdravější… Ve skutečnosti je to přesně naopak. Nefiltrované oleje by navíc i co do použitých technologií měly být levnější. Protože se však šikovnému marketingu prodejců podařilo přesvědčit spotřebitele o „vyšší kvalitě,“ je to leckdy přesně naopak. Nečistoty navíc způsobují rychlejší degradaci produktu – leckdy už za 1 až 3 měsíce a při použití v kuchyni se samozřejmě více připalují.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)