Housenice čínská

Tráva, či housenka? Ne, Cordyceps je skvělou medicinální houbou

Najit dnes mezi houbami můžeme spousty různých druhů. Mnohdy i ty, které pocházejí z dálného východu. některé se vyznačují vynikajícími medicinálními účinky. Typickým příkladem je třeba Cordyceps sinensis. Tato vynikající čínská medicinální houba má rozhodně co nabídnout. Vždyť v Číně se používá neskutečně dlouhou dobu už od starověku. My se v následujících řádcích podíváme na etymologii samotného názvu, původ a účinky housenice čínské, jak se houba česky nazývá.

Žádná housenka, ale houba

V různých jazycích má housenice čínská rozličná názvy. Tak třeba takový tibetský název yartsa gunbu. Ten se překládá jako zimní housenka nebo letní tráva. V Číně se jedná tradičně o dva názvy, a to dōng chóng xià cǎo a chong cao. Ten druhý v překladu znamená hmyzí rostlina. Určitě stojí za zmínku také české překlepy. Ty jsou přinejmenším úsměvné. Takový cordypes představuje nějakého houbové psa a corbyceps hodně tvrdý sval. Vše je ale třeba brát jen s velkou mírou nadsázky.

 

Housenice čínská

Housenice čínská: Zdroj obrázku superionherbs.cz

Kde cordyceps roste?

V poměrně vysokých nadmořských výškách. Konkrétně od 3000 do 5000 metrů nad mořem. Houb se tedy sbírá na náhorních plošinách v Tibetu, Číně a Nepálu. Jinak ale roste také v Bhútánu nebo Severo-východní Indii. Jakousi zajímavostí je fakt, že tyto houby umí infikovat nejenom hmyz a motýly, ale také jiné houby. Uměle pěstovaná houba se označuje jako Cordyceps CS-4.

Housenice čínská

Housenice čínská: Zdroj obrázku superionherbs.cz

Co cordyceps dokáže?

Podle mnohých prodejců takřka všechno. Zdravotní účinky této houby jsou prověřené staletími. Tak jako tak se uvádí, že pomáhá v případě:

  • Parkinsonovy nemoci,
  • ochrany plic,
  • při hubnutí,
  • na osteoporózu,
  • při potížích se štítnou žlázou,
  • jako podpora imunity.

U nás se nejčastěji tato houba prodává ve formě extraktu. Koupit si ho lze v mnoha různých eshopech.

Housenice čínská: Zdroj náhledového obrázku superionherbs.cz

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *