Zajímavá historie jablek Bramley

Jablka Bramley

Malus domestica čili jablka Bramley, jsou zajímavým ovocem. Jedná se o kultivar jablka, které se vyznačuje zelenou barvou a bílou dužinou. Toto jablko se od ostatních liší tím, že se v syrovém stavu téměř nedá jíst. Je totiž velice kyselé. Vařením se ale kyselost ztrácí (navíc se receptem s tímto jablkem obvykle přislazují) a jablka získávají svou jedinečnou nadýchanou konzistenci díky které patří mezi jedno z nejoblíbenějších ovocí na pečení.

Domovem je Británie

První strom byl nasazen v roce 1809. Ještě jako mladá dívka jej zasadila Mary Ann Brailsfordová u svého domu v Southwellu v Nottinghamshiru. Ještě než strom mohl přinést své první ovoce, Mary se provdala a odstěhovala se ke svému muži. Jablka ze „svého“ stromu tak nikdy neochutnala. Do domu po Mary se nastěhoval řezník Mathew Bramley.

Malus domestica v květu

Jabloň: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Množení stromu

V roce 1846 vypozoroval místní školkař Henry Merryweather, že jabloň, která roste na jeho pozemku, se jinde nevyskytuje. Požádal tedy Bramleyho, jestli by nemohl odebrat řízky. Bramley souhlasil, ale pouze pod podmínkou, že jablka ponesou jeho jméno. Ačkoli se tedy o rozmnožení jabloně zasloužil spíše školkař, jméno nese podle původního majitele.

Původní strom stále nese jablka

Velkou zajímavostí je, že i když je jabloň stará již více než dvě stě let, stále ještě plodí a nese jablka. A to i poté, co byla v roce 1900 vyvrácena v důsledku velmi prudké bouře. Stromu se jako zázrakem podařilo přežít. V roce 2016 se do stromu pustila plísňová infekce. Lidé se obávali, že to může být konec tohoto southwellského pokladu. Navzdory tomu však strom žije dál. A lidé slaví jeho historii.

Bramley jablka – současnost

V současnosti patří původní jabloň Nottingham Trent University. Mimo samotnou jabloň patří univerzitě též budova, u které byla zasazena. Každoročně, konkrétně každou třetí sobotu v říjnu, se koná festival na oslavu tohoto jablka. Jmenuje se Bramley Apple Festival. Lidé zde mohou ochutnat tradiční výrobky z jablka Bramley, včetně klasického pečeného jablka Bramley, které je zbaveno jádřince a naplněno sušeným ovocem (obvykle datlemi a ořechy).

Můžeme je použít namísto klasických jablek?

Ačkoli jsou jablka Bramley dostupná po celý rok, jejich hlavní sezóna přichází od prosince do března. Pokud máte klasický recept, ve kterém pečete jablka, můžete je nahradit jablky Bramley. Pokrm by měl být nadýchanější. Pokud byste ale chtěli konzumovat jablka Bramley v syrovém stavu, musíte počítat s tím, že jsou velmi kyselá. Způsob přípravy těchto jablek je obdobný, jako je tomu u klasických jablek – stejně jako ony hnědnou, čemuž lze zabránit citronovou šťávou.

Jablka Bramley: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!