Se správným sestřihem vám bazalka bude růst jako divá

Také obdivujete truhlíky, které doslova přetékají lístky této báječně aromatické bylinky? Můžete je mít také. Stačí při jejím pěstování – a zejména zpracování – myslet na jednu důležitou věc.

Už jeden jediný truhlík dokáže bohatě zásobit běžně velkou domácnost, která nejrůznější saláty s bazalkou doslova miluje. Musíte však splnit hned několik podmínek.

Přímé sluneční světlo bazalka nesnáší

Nebude se jí dařit na parapetu, rozpáleném poledním sluncem, i když si to mnoho lidí myslí. Jinak však na pěstování bazalka náročná opravdu není. Potřebuje jen dostatek vláhy a čas od času nějaké to hnojivo na bylinky.

Je ovšem nutné, aby vedle sebe měly jednotlivé rostlinky bazalky dostatek místa. Dostatek živin, vláhy a prostoru – to je klíč k úspěšnému obrážení. Bohaté trsy bazalek totiž začínaly vždycky jako řídce osázený truhlík. Rozkošatily se až později, a to právě díky dobrému střihu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na správné stříhání bazalky

Jakmile bude mít rostlinka alespoň 3-4 patra, můžete začít sklízet. A právě v místech jednotlivých pater jsou k nalezení úžlabí, v nichž už raší malé lístečky. Najděte ty nejvyvinutější a právě tady patro odstřihněte.

V úžlabí se koncentruje růstový hormon a jakmile dostane prostor, rychle vytvoří hned další dva nové hlavní stonky. Tímto způsobem se bazalka rychle rozkošatí. Musíte však sklizeň bazalky dobře naplánovat. Mezi jednotlivým stříháním téže větvičky musí uplynout alespoň týden – nebo ještě lépe dva. Stonky tak dostatečně zesílí a stihne se v nich zkoncentrovat další růstový hormon, nutný pro další rozkošatění.

A pozor také na květy. Ty odlomte v okamžiku, kdy je objevíte. Rostlina by se zbytečně vysilovala a přicházela o cenné vonné silice.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)