Otazníky okolo konzumace naklíčených brambor

Klíčící brambor

Můžeme jíst bez skrupulí a nějakých velkých obav naklíčené brambory? Otázka, která vyvstává mnohým z nás. Odpověď je většinou kladná. Samozřejmě se k ní postupně propracujeme v následujících řádcích, kdy se budeme bramborám jako takovým věnovat poněkud blíže. Podíváme se mimo jiné také na jejich původ a látky, jež obsahují. Nezapomeneme ani na správné skladování brambor.

Zlatavý poklad Inků

Kde se vlastně brambory jako takové vzaly? Samozřejmě v Americe. Konkrétně za ně můžeme být neskonale vděční Inkům. Ti je v minulosti pěstovali a od nich je do Evropy přivezli Španělé. Brambory byly ale zpočátku považovány za exotickou květinu. Až později se zjistilo, že mají skvělý sytící efekt a dají nám dostatek energie a jiných látek důležitých pro naše zdraví.

Naklíčené brambory

Foto: Radek Štěpán

Spousty látek, které naše tělo potřebuje

V bramborách je především obrovské množství stopových prvků. Jedná se hlavně o:

  • hořčík,
  • draslík,
  • zinek,
  • fosfor,
  • železo,
  • fluor,
  • sodík,
  • vápník,
  • chrom
  • a další.

Kolik bude v bramborách vitamínu C, se odvíjí hlavně od toho, jak je budeme upravovat. Optimální je z tohoto ohledu smažení, nicméně při něm zase dostaneme do těla více tuků. Při vaření se vitamín C ztrácí. Obecně platí, že čím jsou brambory na menší kousky, tím při vaření ztratí tohoto vitamínu více.

Spousta bramborových mýtů

Brambory jsou mnohdy spojené s tím, že se po nich tloustne. Nesmysl. Vždyť obsahují úplné minimum tuku a na jednu porci brambor připadá cca 130 kalorií. Tuk neobsahují žádný. Tloustne se nejčastěji na tuku, který se používá při jejich přípravě. S mírou si ale i smažené brambory dopřát samozřejmě můžeme.  

Zelený brambor

Foto: Radek Štěpán

Pozor na zelené naklíčené brambory

Zelené naklíčené brambory nebrat, poněvadž s velkou pravděpodobností budou obsahovat větší množství solaninu a chakoninu. Větší porce těchto alkaloidů bývá pro člověka silně jedovatá. Pokud nám budou klíčit standardně zabarvené brambory, není se čeho obávat. Klíčky se prostě dají pryč spolu se slupkou a brambory budou chuťově i obsahově optimální.

Brambory

Foto: Pixabay

Správné skladování brambor

Brambory by měly odpočívat ideálně ve sklepě v prodyšných pytlích nebo bedýnkách při teplotě do 5 °C. Při teplotě pod nulou sládnou a při vyšších teplotách nadměrně klíčí. Jinak je vhodné skladovat brambory do výšky přesahující 80 cm nad zemí, aby nedocházelo k jejich hnilobě. Na vlhkost je ideální sůl.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.