Použití bílé, žluté a červené cibule: Rozdílů je víc než jenom barva

Cibule

Víte, jak správně používat bílou, žlutou a také červenou cibuli? Když vejdete do obchodu, zřejmě zjistíte, že na pultech supermarketů i speciálních prodejen se zeleninou stoprocentně najdete všechny tři druhy cibule. Každá je ale charakteristická svými specifickými vlastnostmi. Liší se nejenom barvou a texturou, ale také tím, jak se chová při úpravě v rámci různých pokrmů. Kde všude je tedy optimální všechny zmiňované druhy cibule používat? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Všestranná žlutá cibule

Nejčastěji používaná je v kuchyni bezesporu žlutá cibule. Ostatně jde také o plodinu mající skutečně všestranné využití. Typická je nejenom hnědou slupkou, ale také žlutobílou dužinou. Na rozdíl od červené nebo bílé je schopná snést skutečně vysoké teploty. Výrazné štiplavé aroma si zachová i v momentu, kdy se bude delší dobu dusit nebo smažit. Ostatně osmažená cibulka bývá základem gulášů, omáček a mnohých jiných pokrmů. Často se o žluté cibuli mluví jako o královně cibulí a vynikající je i syrová třeba k tatarskému bifteku nebo tlačence.

Cibule

Foto: Pixabay

Červená cibule je ideální čerstvá

Pokud potřebujete pracovat s čerstvou cibulí a do pokrmů ji nijak tepelně neupravovat, vsaďte na tu červenou. Má méně štiplavou chuť a krásnu příjemnou vůni. Chutná spíše nasládle. Ve studené kuchyni je nenahraditelná. Vynikající je hlavně v zeleninových salátech a třeba také v salátu bramborovém. Jinak ji lze použít i v teplé kuchyni, nicméně vcelku rychle ztrácí barvu. Hodí se k dušení a nabízí jemnější a sladší aroma. Vynikající je k přípravě chutney.

Cibule

Foto: Pixabay

Bílá cibule patří do studených omáček

Bílá cibule se pozná vcelku jednoduše. Vyznačuje se především bílou slupkou a také jemně zlatavým zabarvením. Dužina je sytě bílá a struktura poněkud tenčí. Při osmahnutí této cibule na másle prosvítá a její chuť bývá slabší. Ideální je ve studené kuchyni, na vaření se příliš nehodí. Skvělá je také v pomazánkách a v hamburgrech. 

Bílá cibule

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.