O domácí kysané zelí se musíte starat. Zapomenout na dolití vody se nevyplatí

Kysané zelí

Domácí nakládané zelí je naprosto skvělé a mít jej doma se vyplatí. Pokud jste zelí nakládali někdy na konci října, pak si můžete být jistí, že už bude nyní ideální ke konzumaci. O kysané zelí se ale rozhodně musíte starat, a to pravidelně. Kontroly každý týden jsou bezesporu na místě. Pozor byste si měli dávat hlavně na to, aby samotné zelí bylo neustále pod hladinou onoho nálevu. Pokud tomu tak není, musíte nálev dolít. Jaký byste měli použít a na které další úkony z hlediska údržby kysaného zelí nezapomenout? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Nálevu v zelí pochopitelně ubývá

Jasně, můžete mít váš kameninový hrnec třeba ve sklepě, kde panují nižší teploty. Přesto si můžete být jistí, že se voda bude postupně vypařovat a zelí se dostane nad její úroveň. Pokud se tak stane a vy vcelku rychle zareagujete, žádný problém nevznikne. Dlouhodobý pobyt zelí na vzduchu by ale měl pochopitelně za následek plesnivění samotného zelí. To si určitě nepřeje nikdo z nás.  

Kysané zelí

Kysané zelí: Foto Radek Štěpán

Jak poznat již zkažené zelí?

Vcelku jednoduše. Jednak na něm může být patrná zelená plíseň a jednak také bude zapáchat. Plísně si určitě všimnete. Rozhodně si ji ale nepleťte s bílým šumem, který prostě v zelí důsledkem jeho kysání vzniká. Ten je třeba také čas od času odstraňovat, ale nijak nemá vliv na chuť a konzistenci zelí. Jestliže zelí již zapáchá, rozhodně vám nezbude nic jiného než ho zlikvidovat. K jídlu stoprocentně nebude.

Když vám nezbyl, tak si nálev vyrobíte sami

Ideální je při samotném nakládání zelí samotné zelí vykrucovat a zbavovat vody, kterou si pak necháte delší dobu v chladničce. Díky tomu získáte potřebný nálev. Ten budete postupně do zelí doplňovat, když ten stávající bude mizet. Není nic jednoduššího. Pokud ale nálev nemáte, můžete si ho jednoduše připravit. Stačí pouze osolit a svařit vodu. Ta se nechá vychladnout a máte vyhráno. Jinak naše babičky používali vodu z knedlíků. Ta byla také dostatečně slaná.

Zdroje info: Autor

Kysané zelí ponořené v láku: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.