Co dělat, aby vánoční kaktus rozkvetl? Věnujte se mu celý rok!

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus patří k nejoblíbenějším rostlinám, které zdobí naši domácnost v době Vánoc. Důvodem je to, že začíná kvést na konci listopadu a začátku prosince. Atraktivní květy pak s přehledem vydrží až do Vánoc. Základem je vybrat mu nepříliš teplé místo a nechat jeho výhonky volně viset dolů. I když se jedná o rostlinu, která má svůj původ v tropických deštných pralesech, není těžké ji pěstovat.

Vánoční kaktus jako epifyt

Jedná se o rostlinu, která ve volné přírodě ke svému růstu potřebuje jinou rostlinu – tj. stromy či skály. Na této rostlině ale neparazituje, pouze ji využívá jako oporu, na které roste. Existuje více než 200 druhů vánočních kaktusů. Květy mohou mít různé zbarvení (růžové, červené, fialové, bílé, oranžové, krémové) a tvar. Některé vyšlechtěné květy mohou mít dvoubarevné květy. Pokud jej kupujete, pamatujte, že nemá rád teplotní změny. Je třeba ochránit jej před nízkou teplotou venku – obalte jej v několika vrstvách papíru při přenosu domů.

Vánoční kaktus

Foto: Freeimages

Péče o vánoční kaktus

Vyberte polostinné stanoviště (chraňte před silným sluncem) s rozptýleným světlem. Ideální teplota pro pěstování je nižší, než 20 °C v létě a 6 až 10 °C v zimě. Půdu udržujeme vlhkou, nikoli přemokřenou! Po odkvětu je zálivka nižší. Díky tomu si rostlina může ukončit vegetační období a odpočine si. Během kvetení můžete přidat hnojivo jednou za dva týdny (hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny). V období vegetačního klidu samozřejmě nehnojíme, mimo toto období hnojíme jednou za měsíc (když rostlina nekvete).

Přesazování rostliny

Nejedná se o rychle rostoucí rostlinu, takže není třeba přesazovat příliš často. Vhodné to je jednou za 3 až 4 roky, kdy už mohlo dojít ke snížení propustnosti půdy (větší kusy se rozpadly atd). Přesadíme proto do zeminy pro kaktusy (substrát musí být dobře propustný). Nelekejte se, že po odkvětu jsou listy rostliny bez lesku, je to běžné. V létě můžete rostlinu dát ven, ale na zastíněné místo. Ještě před prvním mrazem nezapomeňte přenést zase dovnitř.

Kaktus nesnáší přenášení

Jakmile se objeví poupata, nepřenášejte květinu! Mohlo by to způsobit jejich opad navzdory tomu, že jste stanoviště vybrali správně a o rostlinu se vzorně starali.

Aby kaktus vykvetl

Kromě dodržování základních podmínek pěstování potřebuje rostlina dvakrát za rok období klidu, aby znovu vykvetla. Poprvé je to od srpna do října a podruhé od února do března. V tomto období rostlinu přemístíme na chladnější místo a zálivku omezíme. Nehnojíme. Přemístit je třeba ještě předtím, než se objeví poupata.

Množení kaktusu

Množíme pomocí řízků z výhonků – dva segmenty dejte do květináče naplněného zeminou (musí stát svisle). Po nějaké době zakoření.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/kwiaty-doniczkowe-grudnik-zygokaktus-jak-pielegnowac-grudnik-w-domu-aa-Z2p2-zFix-BAm4.html

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-christmas-cactus/

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!