Modrofialové brambory: Pojďte do nich, stojí za to

Modrofialové brambory

Češi jsou národem, který miluje brambory. V jejich konzumaci jsme ve světě na předních pozicích. A není se čemu divit. Vždyť brambory jsou vynikající, obsahují mimo škrobu také spousty tělu prospěšných látek. Že brambory také můžete a rádi byste si jídelníček zpestřili nějakým novým druhem? Zapomeňte na batáty, které jsou sladké a chuťově hodně odlišné. Naším tipem jsou brambory fialové. O jakou odrůdu se jedná a jaké jsou zásady jejich pěstování? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Modrofialová odrůda Valfi

Představit si brambor, který má modrofialovou slupku, není úplně jednoduché. V kuchyni se ale takové brambory stoprocentně uplatní. Může za to i krásná unikátní mramorovaná dužnina. Co se týká lidskému tělu prospěšných látek, těch je v nich dokonce více než v klasických bramborách. Modrofialové brambory představují specifickou odrůdu Valfi, jež byla zaregistrována v roce 2005. Vznikla z jiného kultivaru, a to Britisch Columbia Blue.

Sázení modrofialových brambor

Modrofialové brambory jsou výjimečné nejen vzhledem a chutí. Vyžadují také specifickou péči. K sázení je zapotřebí použít certifikovanou sadbu. Budete mít jistotu, že jsou brambory zdravé. Výběr půdy by měl být velmi pečlivý. Neměly by se na ní v posledních 4 letech pěstovat brambory. Nezbytné je předklíčení sadby, a to minimálně 6 týdnů před sázením. Využijte tmavou místnost s teplotou kolem 10 až 12 °C. Po vytvoření klíčků o délce 3 mm zvýšíme teplotu, a to do 18 °C.  Určitě vylomte vrcholový klíček. Sázet by se tyto brambory měly mělce, a to cca 50 mm do hlouby. Půda by měla být nakypřená a nad hlízu se vyplatí nahrnout větší porci zeminy, klidně i kolem 150 mm. Nezbytné je i následné okopávání a odstraňování plevele. Do vzejití kypřete 2× a stejněkrát i poté. Výše výnos je závislá i na dostatku vláhy v období letních prázdnin.

Modrofialové brambory

Vhodné hnojení a ochrana před plísní

Brambory by měly mít ke svému růstu dostatek draslíku, hořčíku i fosforu. pH prostředí půdy by se mělo pohybovat od 5,5 do 6,5. Na podzim je vhodné organické hnojení, a to buď hnůj, nebo zelené hnojení. U hnoje ne více než 25 kg na 5 m². Na jaře vsaďte na kompost. Před plísní bramborovou je třeba chránit rostliny fungicidy. Sledujte samozřejmě i výskyt mandelinky bramborové.

Opatrná sklizeň

Sklizeň je ideální ruční. Hlízy jsou velmi náchylné k poškození, napadá je suchá fuzáriová hniloba. Sklízejte proto za příznivého počasí. Teplota půdy by měla být vyšší než 8 °C. Hlízy je zapotřebí dokonale vysušit. Skladovací teplota by se měla pohybovat mezi 4-6 °C. Než začnete upravovat brambory v kuchyni, nechejte je v místnosti teplotou okolo 20 °C.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.