Mšice

Vyhlaste válku mšicím s vlastním nechemickým postřikem

Víte, které škůdce najdeme každým rokem na zahradách a neustále s nimi dokola bojujeme? Vaše odpověď bude nejspíše jasná. Jedná se o mšice. Právě ony se pomaličku vkradou na zahrádku a vy je budete nacházet na spodní straně nejrůznějších rostlin. Zpočátku jich bude málo. Jestliže ale zaváháte, doslova prostor zamoří. Bojovat proti nim lze různě. Nejčastěji se používají mnohé chemické přípravky. S mšicemi je ovšem možné zatočit i přírodní cestou. My vám nabídneme hned několik tipů na čistě přírodní postřiky.

Nálev z tabáku

Prvním velmi jednoduchým tipem je nálev vytvořený z tabáku. Dvě lžíce se zalijí horkou vodou, následně se nechá směs vychladnout a nalije se do postřikovače. Po postříkání by měly mšice postupně mizet.

Česneková voda

Mšice nemusejí česnekové aroma. Rozmačkejte proto 3 stroužky česneku, smíchejte je s vodou a následně nechte odležet. Poté aplikujte na napadené rostliny.

Mšice

Postřik z rajčat

V listech rajčat jsou hojně zastoupeny alkaloidy, jež dokážou zničit mnohý hmyz. Postačí vám 80 gramů nasekaných rajčatových listů. Ty nenamočí do vody a vše se nechá přes noc luhovat. Vše můžete obohatit ještě mýdlem.

Mléčný koktejl

Zkusit můžete i směs vyrobenou z polotučného mléka a vody. Smícháte v poměru jedna ku jedné.

Mléko

Coca Cola

Je známá především svou schopností likvidovat rez. S mšicemi by to mělo být velmi podobné.

Octový postřik

Výbornou volbou je také smíchání trošky octa s vodou. Když keříky, stromky či jiné rostliny nastříkáte, mšice by měly zmizet.

Mšice

Směs z mýdla či jaru

Kvalitní draselné mýdlo se rozpustí v teplé vodě a po vychladnutí můžete vodou stříkat napadené rostliny. Podobně působí i směs ze lžičky jaru a 0,5 l vody.

Kávová sedlina

Dali jste si pořádného turka a zbyl vám lógr? Pak z něj nemusíte věštit, ale stačí ho rozsypat okolo napadených rostlin. Úspěch by měl být zaručen.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

31 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, by měly…
   Něco funguje a něco méně. Známému zafungoval jar. Já jsem zkoušel výluh z tabáku a nic moc.
   U většiny těchto tipů za zkoušku takřka nic nedáte…

   1. veterán Odpovědět

    Jo, tabáček je super, já jej kdysi naaplikoval na mandelinku a nic, tak silnější koncentrace a zase nic, ještě silnější a …., carramba, natě na popel a mandelinky zalezly dolú a zbaštily brambory 🙂

 1. Vladimír Odpovědět

  Už jsem to tady jednou doporučoval, proti mšicím funguje dobře bez chemie např: biocont.cz/cz/problematika/msice-vyresi-neemazal_p17.htm
  Ale pan Štěpán bude radši sypat po zahradě kafe – ještě nějak zařídit, aby se to ty mšice dozvěděly.
  To jsou fakt rady od babičky Blažkovic.

   1. Jiří Odpovědět

    Jediné co z uvedeného funguje je výluh z tabáku. Zde se ovšem nedočteme jak jej připravit, skladovat, použít.
    Mé zkušenosti jsou sepsané zde: seminka-chilli.cz/o-chilli/tabakovy-vyluh-proti-msicim/

   2. Fakus Odpovědět

    Jo ono ubude i pár mšic. No ty jsi odborník jak já zubař. Každému jde především o to ty mšice zničit úplně. Ne že jich ubude.Co se našich babiček a dědečků týče, jsem viděl před 60 lety, jak děda nastrouhal „jelení mýdlo“ do kýble a obyčejnou zednickou štětkou postříkal jak brambory, tak mšice s úspěchem. Dnes jsou tyto rady oničem, protože tito žrouti jsou vůči takovým postřikům imunní.

  1. Pedro Odpovědět

   Někde jsem to už psal, ale nevím, jestli byl komentář schválen a zveřejněn…
   Stačí odpad z rebarbory – natrhané listy a slupky z řapíku – povařit cca 5 minut a po vychladnutí rozprašovačem postříkat napadené rostliny. Použil jsem to zatím jednou,na rostlinách, které pod mšicemi nebyly téměř vidět, do dvou dnů byly čisté…

 2. pingu Odpovědět

  ..jedna pani povidala..
  Ja mam o d z k o u s e n e lepici pasy na kmenech proti mravencum a jak vidim napadeny list, jede do popelnice 😉

  1. Viktor Odpovědět

   Ja už roky robím to iste. Na jar natriem stromy lepidlom proti mravcom a ak nájdem napadnutý list tak ho jednoducho odstrihnem a zahodím do smetnej nádoby. Nerobím žiadny postrek. A mám pokoj.

  2. flanér Odpovědět

   Lepicí pás byste zasloužil místo rohožky, a ten další vědátor bez chemie s lepidlem, jakbysmet. Drastická metoda pro užitečné mravence, kam se navíc chytí třeba i včela. Ale samozvaný pán tvorstva si může dovolit vše.

 3. Romancev Odpovědět

  Hmmm bez chemie. Prosím můžete to přestat používat? Nic není bez chemie. Vše che chemie. Tabák obsahuje nikotin tedy insekticid (stejně jako kofein v kávě). Cola obsahuje kyselinu fosforečnou a ocet je roztok kyseliny octové tedy je tím spíše rozpustíte v kyselině. Jar je standardní pal tedy povrchově aktivní látka. Tak bych mohl ještě pokračovat. Není dobré používat frázi bez chemie. Vždy je ta fráze blbost. Lepší by bylo kdyby jste to napsali jinak. Např: Typy jak se zbavit mšicí bez drahých insekticidů. Vyhlašte válku mšicím zbraně máte už doma.

 4. Jura Kulemik Odpovědět

  Zanechte konecne tech blabolu, ze existuje neco bez chemie – TOTALNI NESMYSL !!!
  vsechny prirodni i jine prostredky jsou jen a jen chemicke slouceniny !!!
  jinak to ani neni mozne, pac kazda molekula na Zemi se sklada ze zakladnich chemickych prvku !!

 5. DALIK Odpovědět

  pry i vyluh z preslicky. Preslicku a k tomu cca 3 x objem vody, varit 45 minut a pak toto 1:5 az 1:10 s vodou na msice. Tot recept me kolegyne z prace.

 6. Genowefa Odpovědět

  Ja osobně mam vyskoušene na mšice na ruže ,davam šlupky bananove,a už několik let nemam žadne mšice,a taki je to dobre hnojivo.

 7. Radek Odpovědět

  Já používám kopřivový výluh jako postřik proti mšicím i jako hnojivo .obojí se mi osvědčilo .

 8. Irwin Odpovědět

  mě se ty mrchy pustili doma do koriandru co mám na parapetu akdyž vidim čím bych to měl stříkat tak si řikám jestli to nezrasí chuť, ak nevim čím bych to měl řešit

 9. eva Odpovědět

  Já mám jiný fígl na mšice. Jenom na to potřebuji rukavice a když se jdu projít po zahradě, tak vezmu a jen tak zlehka promačkám, žádné umývání. Prostě za den žádná památka poupata krásná bez známek napadení. A co víc už se tam nevrátí ani mravenci, kteří žijí jen pro ně, protože si ty mšice užívají.

 10. Anna M Odpovědět

  Můj příspěvek se netýká mšic.Ale bez chemie jsem zlikvidovala puklice na bobkovém listě a pomerančovníku.Podařilo se mě to čistě náhodou,chemie moc nezabírala,mnozí znají jaký je puklice nezmar.Na jaře jsem rostlinky dala na sluníčko a když bylo později horké léto,tak pulice zcela vyschly.Už je to druhý rok a puklice se neobjevily.Ráda se podělím o dobrou radu a proto jsem sem příspěvek přidala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *