Posvátný strom jinan si zaslouží místo i u vás

Jinan dvoulaločný

Pokud bychom měli hledat některý z posvátných stromů dávnověku, určitě bychom se zastavili u jinanu dvoulaločného. Ostatně už samotný latinský termín Ginkgo biloba zná snad každý z lékáren nebo lidového léčitelství. Jinan je stromem, který jednak dobře vypadá a jednak také lze využít jeho plody za mnohými účely. I proto si jej představíme podrobněji, podíváme se na podmínky pro jeho dobrý růst a zaměříme se i na jeho využití.

Tradiční asijský posvátný strom

Zhruba před nějakými 160 miliony let se jinan dvoulaločný nacházel v mnoha oblastech světa. Mnozí laikové i odborníci si dokonce mysleli, že z přírody kompletně vymizel, nicméně stále roste divoce v oblastech Číny. Tady se jinak také vysazuje nedaleko nejrůznějších posvátných chrámů. Jeho typickou charakteristikou je poměrně pomalý růst. Hovoří se o něm jako o stromu děda i vnuka. Mnohdy je zmiňován i v souvislosti s katastrofou spojenou se svržením atomové bomby na Hirošimu. Údajně z rostlin přežily snad jen 4 jinany.

Jinan dvoulaločný

Jinan v zahradním prostoru

V první řadě je třeba volit mezi několika variantami jinanu. Existují klasické, zakrslé nebo převislé. Mají různě tvarované listy. Vybírat lze i co do barev. Nároky na pěstování mají minimální. Snesou i zasolený podklad a znečištěné ovzduší. Pro jejich dobrý růst se vyplatí mít propustnou jílovitou půdu. Strom je také imunní vůči škůdcům a chorobám. Nevyžaduje ani řez během růstu, jelikož vytváří korunu sám. Rostliny jsou samčí a samičí. Druhé jmenované vcelku zapáchají, do blízkosti obydlí se nevysazují. Za jeden rok roste průměrně o nějakých 30 cm. Růst ale nelze předvídat, jsou roky, kdy vás hodně překvapí. Plodit jinan začne až po 35 letech.

Jinan dvoulaločný - plody

Chutné plody jinanu

Semena jinanu jsou po dlouhá éta považována za lahůdku. Ze samičích rostlin vznikají plody podobající se švestce. Masitá slupka ukrývá malý bílý oříšek. Semena se sbírají v průběhu října a listopadu. Dužninu je třeba loupat v rukavicích, podráždila by pokožku. Semena vydrží v ledničce až do klíčení, tedy března dalšího roku. Semena jsou vynikající pečená a chuťově připomínají jedlé kaštany.    

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.