Jak uchovat brambory co nejdéle. Větrejte a nedávejte je k cibuli či jablkům

Brambory

Jak uchovat brambory co nejdéle. Větrejte a nedávejte je k cibuli či jablkům. Brambory jsou v české kuchyni velmi oblíbené ve všech možných podobách. Proto bývají stálou veličinou ve spíži. Aby tam zůstaly v dobré kondici, musí být správně skladovány.

Mýt či nemýt

Brambory před uskladněním zásadně nemyjte, přijdou o svou ochrannou vrstvu a začnou se dříve kazit.

Skladovací teplota

Brambory nemají rády ani teplo ani přílišný chlad. V teplém prostředí vysychají a snadněji se množí různé choroby a plísně, také dříve klíčí. Naopak v přílišném chladu se škrob v bramborách mění na cukr a brambory zesládnou. Mění se tím i jejich struktura a konzistence po uvaření. Z toho důvodu brambory rozhodně nepatří do lednice. Optimální teplota na skladování je kolem 7-10 °C.

Rané brambory

Foto: Pixabay

Tma

Brambory skladujte v tmavém sklepě nebo ve spíži. Nemáte-li tmavé místo, brambory přikryjte. Na světle se v bramborách tvoří ve zvýšené míře jedovatý solanin. Ten se projeví zelenou barvou na povrchu. Má hořkou chuť a z brambor úplně nezmizí ani po uvaření.

Vzduch

Brambory potřebují čerstvý vzduch, proto dbejte, abyste je uložili v prostorách, které jsou větratelné. Na samotné uskladnění použijte bedýnku s otvory, kartonovou krabici nebo papírovou tašku. Brambory, stejně jako jiné ovoce a zelenina, při zrání produkují ethylen, který urychluje zrání. V neprodyšném prostředí se ethylen bude hromadit a brambory rychle vyklíčí. Dalším problémem nevětraných prostor je snadné množení bakterií a plísní.

Vlhkost

Brambory obsahují asi 80 % vody. Aby ji neztrácely a zůstaly čerstvé, potřebují být v prostředí s vlhkostí 85-90 %. Naopak ve vlhčích prostorách se množí různé choroby a brambory hnijí nebo plesniví.

Daleko od cibule

Je zvykem skladovat brambory a cibuli vedle sebe, pro brambory to ale rozhodně dobré není. Cibule uvolňuje ve zvýšené míře ethylen a ten, jak už víte, urychluje zrání a klíčení brambor.

Co s bramborami, které nejsou už úplně v kondici

Navzdory snaze o dokonalé skladování občas některé brambory nevydrží. Nejsou-li poškozené moc, jdou ještě zachránit:

  1. Zelené brambory: pokud mají jen ojedinělé zelené flíčky těsně pod slupkou, lze tyto části oříznout, jsou-li ale zelené celé a do hloubky, vyhoďte je.
  2. Naklíčené brambory: nemají-li deseticentimetrové klíče, jsou jedlé, klíčky ale odstraňte těsně před použitím.
  3. Svraštělé brambory: vyschlé chudinky se špatně loupou a mají také houževnatou strukturu. Namočte je na několik hodin do vody, nebo je uvařte ve slupce. Hodí se třeba na přípravu bramborových knedlíků.
  4. Zesládlé brambory: Pokud víte, že brambory byly nějakou dobu ve velkém chladu, zkuste je dát na několik hodin do teplé místnosti nebo je namočte do vlažné vody. Někdy sladkost částečně zmizí.
  5. Pokud je brambora nahnilá, plesnivá nebo měkké konzistence, je zkažená, vyhoďte ji.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/uskladneni-zasoby-na-zimu-ovoce-zelenina-brambory-jablka.A220911_220341_hobby-zahrada_mce, https://www.lifee.cz/jak-a-kde-skladovat-brambory-aby-vydrzely-co-nejdele-optimalni-je-sklep-s-kminovou-silici-ale-preckaji-i-ve-spizi-aec8e, https://www.denik.cz/zahrada/brambory-uskladneni.html, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-spravne-skladovat-cesnek-cibuli-proc-s-nimi-radeji-dal-od-brambor

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)