Co s nasbíranými kaštany? Použijte je na křečové žíly, na vlasy i při praní prádla

kaštany

Pokud rádi sbíráte kaštany, tak vám poradíme, jak je můžete následně prospěšně využít. Nejsou jen jednoduchou zábavou pro děti na výrobu zvířátek. Přinášíme originálnější a efektivnější způsoby pro využití.

Kaštany neslouží jen coby zábava pro děti na výrobu zvířátek. Nejsou rovněž jen potravou pro lesní zvěř. Dle prokázané studie mají zdraví prospěšný účinek i pro nás. Jak netradičně využít kaštany?

Kaštany pod polštářem

Jedná se o známou babskou radu, která vypovídá o tom, že takto umístěné kaštany pod polštářem dodají až zázračnou energii. Stejně tak pomáhají předcházet zánětům močových cest, bolesti hlavy i zad. Hlavně však do sebe nasají negativní energii a škodliviny. A jak na zaručený efekt? Nasbírejte a dejte pod polštář tolik kaštanů, kolik je vám let a k tomu přidejte jeden navíc. Dejte je do plátěného sáčku, zašijte a šup s tím pod polštář.

Výroba tinktury na křečové žíly

Kaštany nakrájejte na čtvrtky. Pokud budete užívat i vnitřně, pak je nezbytné kaštany rovněž oloupat. Nakrájené či nastrouhané kaštany dejte do skleněné nádoby a zalijte je 40 % bílým alkoholem (ideální je vodka). Nechte 2 až 3 týdny ustát. Denně nádobu protřepejte. V samotném závěru tinkturu přeceďte přes nebarvené plátno. Používejte na mazání křečových žil, eventuálně vnitřně jako kapky.

Šampon z kaštanů pro podporu růstu vlasů

Z kaštanů si snadno můžete doma vyrobit šampon, který pomůže při problému s mastnými vlasy, ale také eliminuje jejich vypadávání a dokáže podpořit jejich růst. Potřebujete 20 ks čerstvých kaštanů, které rozsekáte najemno, přidáte nakrájené 1 jablko a vložíte do hrnce. Zalijte 350 ml vody, přiveďte k varu a následně vařte na mírném ohni cca 25 minut. Poté sceďte přes plátno do čistého hrnce, přisypte 3 lžíce lněných semínek. Míchejte, aby směs byla hladká. Pak už stačí přelít do lahvičky od šamponu. Po měsíci používání uvidíte výsledek.

odvar z kaštanů

Foto: Pixabay

Výroba pracího mýdla z kaštanů

Pro ruční praní vybledlého prádla je účinnou pomocí mýdlo z kaštanového prášku. Použijte tolik kaštanů odpovídající množství prostředku, které chcete vyrobit. Kaštany omyjte, nechte je sušit v látce. Pak je kladívkem rozdrťte na co nejmenší kousky. Drť vložte do sklenice a zalijte horkou vodou. Takto nechte louhovat 8 až 24 hodin. Nálev začne bělat a na hladině se utvoří bílá pěna. Tekutinu slijte do skladovací nádoby, ve které vám takto doma vyrobené mýdlo vydrží cca týden. Při praní se doporučuje použít vždy cca 50 g kaštanového mýdla na dávku prádla.

Zdroj: skrblik.cz, prima-receptar.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9777662/

Náhledové foto: Pixabay