Fenomén mikrozeleniny. Microgreens se musí pěstovat srdcem, říká Michal Haničinec

Microgreens

Už jste slyšeli o mikrozelenině? Pokud ne, tak jste ji nejspíše měli na talíři v některé z restaurací. Jde o malé výhonky zeleniny, jež tradičně slouží jako dekorace talíře nebo jsou součástí přílohy, případně slouží jako jiné část pokrmů. Tak jako tak se jedná o vitamínovou bombu, která stojí za to. Já jsem se v tomto rozhovoru na mikrozeleninu zaměřil mnohem podrobněji. Bavil jsem se o ní s Michalem Haničincem za společnosti MAGSY, která já pod svými křídly portál rostlinnavyroba.cz. Tato společnost pěstuje mikrogreens a dodává je několika desítkám zákazníků.

Co si mám vlastně představit pod pojmem mikrozelenina? Někteří lidé si microgreens pletou s klíčky? Můžete ve zkratce popsat rozdíly?

Než se dostaneme do podrobností, pojďme pochopit, co přesně microgreens a klíčky jsou. Microgreens (mikrozelenina), jak název napovídá, jsou malé rostlinky sklízené při dovršení rozvinutí maximálně prvních dvou děložních lístků a klíčky jsou semena, která klíčí, přeměňují se v mladé rostliny a jsou konzumovány již v naklíčeném nikoliv vzrostlém stavu.

Co se týká pěstování, vše, co potřebujete k pěstování microgreens, je slunné místo, semena microgreens, nádoba a rozprašovač. Microgreens lze pěstovat s půdou nebo bez ní.

Klíčení je o něco složitější. Výhodou pěstování klíčků je, že rychle klíčí – za dobu, kterou zabere vypěstování jedné várky microgreens, vypěstujete dvě až tři várky klíčků.

Trvá 1-2 týdny, než jsou microgreens připraveny ke sklizni. Klíčkům to zabere 4–6 dní, než je můžete sklidit.

Microgreens

Foto: Se svolením Michala Haničince

Pěstování microgreens začalo v Kalifornii v 80. a 90. letech 20. století. Kdy se vlastně mikrozelenina dostala až k nám?

Microgreens začaly být poprvé používání v evropských restauracích na konci 90. let, u nás jejich popularita začala stoupat až v posledních několika letech.

Je ale zajímavé, že se o microgreens začíná mluvit až v posledních několika letech, jako o něčem novém. Popravdě microgreens znaly už naše babičky, ale i my jsme se s nimi setkali v našich školních létech. Jestli si vzpomínáte na pěstování velikonoční travičky, nebo když jsme při hodinách přírodopisu měli za domácí úkol pěstovat hrách, fazole, čočku? Ano, i to byla naše mikrozelenina, jen to nemělo tento název, byl to prostě úkol z „příroďáku“.

Dokážete ve zkratce popsat její hlavní benefity?

Každá odrůda microgreens má svůj vlastní soubor benefitů, ale obecně řečeno, microgreens jsou skvělým způsobem, jak získat vitamíny, minerály a antioxidanty.

Microgreens bývají bohaté na vitamín C, vitamín E a karotenoidy, což samy o sobě nejsou vitamíny, ale naše tělo je používá k výrobě vitamínu A. Bylo zjištěno, obsah karotenoidů, je asi 5krát větší v microgreens než u dospělých protějšků. Microgreens bývají nejbohatší na minerály, jako jsou draslík, železo, zinek, hořčík a měď.

Vedle skvělých zdravotních benefitů jsou microgreens velmi všestranné i v kuchyni. Můžete je jednoduše přidat do rizota nebo zamíchat do smoothie. Můžete jimi ozdobit saláty nebo polévky. Jediné, co byste s microgreens neměli dělat, je vařit je, vaření může snížit obsah živin a vitamínů.

Proč právě mikrozelenina? Spousta lidí si přece koupí zeleninu klasickou v supermarketu…

Několik na sobě nezávislých výzkumů ukázalo, že microgreens obsahují až o 40 % více prospěšných živin a složek než jejich dospělé protějšky. Přestože jsou tyto malé zelené rostliny malého vzrůstu, obsahují extrémně vysoké hladiny vitamínů, minerálů a složek podporujících zdraví.

Jak to začalo ve vaší společnosti? Co bylo oním motorem pro začátek pěstování microgreens?

Na trhu fungujeme více než 20 let jako firma Magsy, s.r.o. sídlící ve Fryštáku ve Zlínském kraji. Naše hlavní činnost je výroba magnetických separátorů a prodej magnetů.

Takže si asi logicky řeknete, že separátory a zemědělství nejde moc dobře dohromady, ale jak se ukázalo, vše má svůj důvod a na všem špatném je nutné hledat to pozitivní.

Takže když v roce 2020 přišel covid a s ním i tvrdá omezení, přišel pan Němeček, majitel firmy, se zajímavým nápadem, jak zužitkovat nevyužité prostory ve firmě. A volba padla na pěstování zeleniny a microgreens.

Původní myšlenka, byla pěstovat zeleninu pro naše zaměstnance, ale nápad se ujal a rozrostl, a tak jsme kvalitní zeleninu začali prodávat i lidem.

Vznikl náš e-shop Rostlinnavyroba.czRostlinnavyroba.cz a my pokračujeme.

Pěstujete hydroponicky. Jaké jsou hlavní přednosti tohoto druhu pěstování oproti klasice?

Výhody hydroponického způsobu pěstování spočívají v tom, že nám umožňují efektivnější pěstování. Jsme schopni regulovat pH a živiny, abychom zajistili, že rostliny dostanou přesně to, co potřebují. Systémy jsou uzavřené a recyklují vodu, která rostlinami není využívána. Pěstování v uzavřených prostorách nám umožňuje kontrolovat teplotu a časové rozvržení osvětlení za účelem zlepšení rostlinné produkce.

MicrogreensFoto: Se svolením Michala Haničince

Jakou mikrozeleninu pěstujete a kterou preferujete vy osobně?

V naší nabídce najdete například: brokolici, hořčici, ředkvičku, rukolu atd. A která je moje nejoblíbenější? To se nedá říct tak snadno, každá mikrozelenina je něčím výjimečná, ať už se jedná o chuť, vůni nebo obsah zdraví prospěšných látek. Ale pokud bych si měl opravdu vybrat, tak to bude hořčice a ředkvička, hlavně kvůli intenzitě jejich aroma a jemně pálivé chuti. 

Chtěl bych si vypěstovat microgreens doma. Co vše k tomu potřebuji?

Ve zkratce budete potřebovat semena, misku na semena a např. hlínu, když se rozhodnete pěstovat microgreens klasicky. Nebo kokosové vlákno, když budete chtít pěstovat hydroponicky. Dále láhev s rozprašovačem a vhodné osvětlení – v létě postačí okenní parapet v zimě budete muset dosvěcovat vhodným osvětlením.

Jaké jsou cíle vaší společnosti. Chcete se zaměřit na lokální trh, nebo spíše posílat balíčky kamkoli po republice?

Naším cílem je mít pár desítek spokojených klientů, kteří naši práci ocení a budou si pravidelně odebírat zeleninu nejvyšší kvality domů, a je už jedno, jestli skrze balíčky nebo přímý kontakt, jde nám hlavně o spokojeného zákazníka.

Jak skladovat čerstvé microgreens a jako dlouho vydrží?

Nejlepší a vlastně jediné místo, kam můžete microgreens uložit na později je lednice. Rostlinky potřebují chlad, aby se na nich nezačala vytvářet plíseň. Jakmile jsou rostlinky sklizené, je potřeba, je zbavit vlhkosti, umístit je nejlépe do plastové nádoby a přesunout do lednice, kde byste měli vydržet až týden. Samozřejmě, je nejlepší je konzumovat ihned čerstvé.

MicrogreensFoto: Se svolením Michala Haničince

Mohou microgreens sloužit i jako plnohodnotná příloha?

Microgreens můžete použít kamkoliv a jakkoliv. Můžete je použít jako přílohu, nebo do smoothie, do sendvičů nebo je použít třeba i jako základ míchaného salátu atd. vlastně záleží jen na vás, jakým způsobem se rozhodnete s nimi nakládat. Jediné, co se nedoporučuje, je aby prošly varem, to zničí jejich obsah vitamínů.

Děkuji moc za rozhovor

Zdroj info: Autentický rozhovor s osobností, Rostlinnavyroba.czRostlinnavyroba.cz 

Náhledové foto: Se svolením Michala Haničince

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.