Jak se vyrábí káva bez kofeinu? Není to jen syntetická náhražka, jak si řada lidí myslí

Káva

Jak se vyrábí káva bez kofeinu: Kávu milují lidé po celém světě, i když způsob její přípravy se často liší. Většina z nás si bez ní nedokáže představit ranní shon nebo odpolední siestu. Důvodem není jen její návyková chuť, ale také obsah kofeinu v kávě, který má povzbuzující účinky. Co když ale z nějakého důvodu právě kofein nesmíme? Řešením je káva bez kofeinu, kterou už nám připraví téměř každý barista v kavárně a v obchodě ji také bez problémů zakoupíme.

Kdo nemůže kofein?

Kofein má povzbuzující účinky a mimo jiné zvyšuje srdeční tep. Problém s ním mají například kardiaci, ale i těhotné nebo kojící ženy. Také dráždí žaludek, což vadí některým citlivým jedincům.

Co je bezkofeinová káva?

Káva bez kofeinu je to, co říká její název. Není to žádná náhražka, ale opravdová káva, jejíž zrna se před pražením zbaví kofeinu. Způsobů je několik a nutno říct, že káva není kofeinu zbavená nikdy na sto procent, ale jeho množství je zanedbatelné.

Káva

Foto: Pixabay

Kolik kofeinu obsahuje šálek kávy?

Průměrná hodnota je asi 95 mg, což je čtvrtina množství, které doporučuje Evropský úřad pro kontrolu potravin jako zdraví neohrožující. Množství kofeinu v šálku se však liší jednak podle způsobu přípravy kávy a jednak i podle jejího druhu. Také podle stupně upražení a samozřejmě záleží, jak silnou kávu si připravíme.

Kofein se uvolňuje ve vodě, proto když si připravíme kávu na turecký způsob (zalitím mleté kávy v šálku vařící vodou), bude obsahovat mnohem víc kofeinu než espreso. To díky způsobu přípravy obsahuje kofeinu nejméně a to průměrně 60 mg. Překapávaná nebo turecká káva asi 95 mg, instantní káva 90 mg. V porovnání s tím bezkofeinová káva pouze 3 mg na jeden šálek.

Když si připravíme kávu z Robusty, bude obsahovat dvakrát víc kofeinu, než z Arabiky. Také čím světleji upražená káva, tím více kofeinu.

Jak se vyrábí káva bez kofeinu?

Kofein se ze zelených (nepražených) kávových zrn vyplavuje vymýváním. Existuje několik způsobů:

  • Pomocí rozpouštědla

Používá se roztok s methylenchloridem nebo ethylacetátem. Promývání se provádí tak dlouho, dokud obsah kofeinu neklesne pod 0,1 %, což je maximální povolené množství.

  • Pomocí vody

Zrna se promývají v horké vodě, dokud obsah kofeinu neklesne. Samozřejmě se z části také připraví o chuť a aroma, což je nevýhodou této metody. Proto se k louhování využívá voda opakovaně, neboť již obsahuje kávové aroma a zrna ho tak nasají zpět.

  • Pomocí oxidu uhličitého

Napařená zrna se pomocí pod tlakem tekutého oxidu uhličitého zbaví kofeinu, který se na něj naváže.

Alžírská káva

Ač má v názvu Alžír, tam o ní nikdy neslyšeli. Vznikla pravděpodobně v Česku, když si někdo chtěl vylepšit víděňskou kávu něčím ostřejším.

Budeme potřebovat:

  • 60 ml kávy (překapávaná káva, espresso lungo nebo klasické espreso dolité horkou vodou)
  • 20 ml vaječného koňaku
  • šlehaná smetana dle chutí

Postup:

  • Do vysoké sklenice s ouškem dáme vaječný koňak.
  • Na něj pomalu po lžičce nalijeme kávu.
  • Ozdobíme čepicí šlehané smetany.

Zdroj: https://www.donfranko.cz/e-shop/?gclid=CjwKCAiAjs2bBhACEiwALTBWZdDynPD9dyr9YCgdUm7tMU0qQBhvQlyTe3LSKEJDRu5py8tjxQd1BBoC_P0QAvD_BwE, https://www.cafemontana.cz/o-kave/jak-se-vyrabi-bezkofeinova-kava/?gclid=CjwKCAiAjs2bBhACEiwALTBWZY_3rPC0-s37gw0nGW3Ed_m2vyerCKPPdjPj-VoLIKpu3ykxmc_95BoC-UgQAvD_BwE, https://www.kavovnik.cz/clanky/jak-se-vyrabi-kava-bez-kofeinu-a-co-to-znamena/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)