Zapomeňte na kupovanou s umělými látkami: Jak připravit domácí majonézu

Majonéza

Majonéza je součástí mnohých pokrmů a ve většině domácností nemůže chybět. Kupovaná verze ovšem často nabízí koktejl různých látek, které zrovna dvakrát zdravé nejsou. I proto se rozhodně vyplatí připravit si majonézu doma s tím, že použijete čistě přírodní suroviny. Chutnat bude naprosto skvěle a můžete si být jistí, že nebudete konzumovat nic, co by vašemu tělu nesvědčilo. My nabídneme zajímavé recepty na různé variace domácích majonéz.

Obyčejné suroviny, které bez problémů seženete

Na domácí majonézu nebudete potřebovat nic, pro co byste museli vyrazit do nějakých specifických prodejen. Konkrétně budete potřebovat:

  • 150 ml mléka,
  • 300 ml slunečnicového oleje,
  • 3 polévkové lžíce citronové šťávy
  • sůl,
  • hořčici dle chuti,
  • cukr krystal dle chuti,
  • petrželovou nať, jež ale není nezbytná.

HranolkyFoto: Pixabay

Postup není složitý

V míse se nejprve smíchá mléko a olej. Vše se rozmixuje ponorným mixérem. Ten je třeba držet na dně nádoby trochu déle. Přidáte citronovou šťávu, cukr, hořčici, cukr a sůl. Mixovat je třeba do doby, než bude směs dokonale kompaktní. Přidat můžete sušenou nať z petrželky, dodá majonéze ještě lepší chuť. Hotová omáčka se uchovává v suché sklenici v lednici.

Pozor jen na datum spotřeby

To si ale určíte poměrně jednoduchým způsobem. Je třeba se totiž podívat na datum spotřeby mléka, které je základem samotné majonézy. Podle něj se pak řiďte i spotřebováním omáčky. Tak jako tak je ideální vyrobit si jí méně a v případě potřeby pak řešit další dávku. Omáčka se hodí jak do salátů, tak i k jednotlivým pokrmům dle potřeby.

Zdroje info: tojenapad.sk, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.