Vybíráme postřik na mšice

Mšice jsou jedním z velkých nepřátel každé zahrady, a pokud si chcete uchovat úrodu takovou, jaká má být, boji s nimi se pravděpodobně nevyhnete. V současné době se na trhu nacházejí různé přípravky, které pomáhají mšice efektivně ničit, nicméně ani jejich použití nemusí být jakousi samozřejmostí. Pokusme se tedy podívat i na domácí postřik na mšice a v neposlední řadě i na několik dobře mířených rad, které vás těchto nepříjemných malých hmyzích nepřátel zbaví. Vy si pak se mšicemi poradíte pohodlně a bez emocí.

Spousta chemických preparátů

Na trhu se momentálně nachází obrovské množství různých chemických přípravků, které dokážou mšice ničit velmi efektivně. Jmenovat bychom mohli především Karate, Zolone, Sumithion anebo Mospilan a mnohé další. Poměrně často se používá právě například posledně jmenovaný. Určitě ale není od věci po čase přípravky kombinovat. Kolonie mšic si totiž na jeden zvyknou a získají tak rezistenci. Obzvláště velký pozor si dejte na likvidaci mšic v interiéru. Do květináčů je vhodné dát lepkavý žlutý papír, na který se mšice lehce nachytají.

Bez chemie…

Příroda je mocná čarodějka a dokáže si se mšicemi poradit i sama. Jednak existuje ekologický postřik na mšice a jednak také živočichové, kteří jsou jejich přirozenými nepřáteli. Typické je zejména slunéčko sedmitečné. Jeho larvy si velmi rády dají mšice k obědu. Jinak jsou mšice také součástí pravidelné stravy vosiček z rodu Aphidius Alemani. Jedna vosa dokáže zničit až 300 mšic. K dostání jsou na internetu v různých eshopech.

I babské rady mohou zabrat

Mnohdy se mohou prosadit i dobře cílené babské rady. Mšice nenávidí pach cigaret. Kuřáci tak mají jedinečnou šanci zničit mšice touto cestou. Nedopalky pouze nechejte vyluhovat a následně postřik využijte ke zničení jejich kolonií. Poté je ale třeba listy velmi důkladně omýt čistou vodou. Výborný je i nálev z česneku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.