Zlato ve skleničce – slaninová marmeláda nesmí chybět v kuchyni žádné moderní hospodyňky

Většina gastronomických trendů má jen jepičí život, ovšem o tomhle to rozhodně tvrdit nelze. Že vám připadá už jen samotná představa marmelády ze slaniny opravdu neuvěřitelná a možná až moc odvážná? Pak vás přesvědčíme, že byste se do něčeho podobného rozhodně měli pustit.

Marmeláda ze slaniny vás totiž okouzlí svou chutí – sladko slaná, jemná, krémová, přiměřeně kořeněná… A hodí se k namazání na chléb i jako perfektní doplněk ke steakům a dalším masovým pokrmům. A co si pro její přípravu nachystat?

Dlouhého seznamu ingrediencí se nelekejte – opravdu stojí za to

Běžně je seženete v každém supermarketu, není tedy žádný důvod, proč se do přípravy tohoto receptu nepustit opravdu hned teď Nebo alespoň my žádný neznáme.

  • 500 g slaniny
  • 30 ml červeného balsamického octa
  • 60 ml javorového sirupu
  • 60 ml whisky (nemusí být)
  • půl čajové lžičky uzené papriky
  • 2 stroužky česneku
  • 4 červené cibule
  • čtvrt čajové lžičky nahrubo namletého pepře
  • 3 lžíce třtinového cukru

Přípravu se rozhodně nevyplácí uspěchat

Na úvodní fázi receptu si připravte asi hodinu. Přičemž nejprve je třeba slaninu (bez kůže) nakrájet na co nejmenší kousky a poté ji vysmažit do křupava. To se dělá tak, že se vhodí na studenou pánev a mírně se zahřívá. Všechny tekutiny se pomalu odpařují a tuk tzv. dochází. Že je hotovo poznáte jednoduše – slanina bude krásně křupavá a tuk začne bublat. V takovou chvíli je nutné slaninu přecedit (tuk uložte) a jako bonus ještě slaninové kousky osušit papírovou utěrkou, která je zbaví maxima přebytečného tuku.

Foto: Pixabay

Náš tip: Zbytek tuku přeceďte do sklenic a uchovejte v lednici. Můžete ho použít jako základ ke smažení, případně s jeho pomocí dodáte chuť slaniny i tam, kde původně nebyla.

Pokračujte cibulí a česnekem

Obojí si nakrájejte na menší kousky a asi 3-5 minut restujte na lžíci tuku z přecezené slaniny. Poté rychle opečte koření a nakonec přidejte všechny ostatní ingredience. A opět pomalu vařte. Bude trvat asi 20-30 minut, než celá směs dostatečně zhoustne.

A co si s ní počít pak? Nasypte přecezenou a teď už vychladlou slaninu a vařte dalších 5 minut. Bude-li v závěru směs příliš hutná (měla by jít pohodlně roztírat), přidejte trochu vody. A teď už máte zlato ve sklenici (ano, přesně takhle slaninové marmeládě říkají v Americe, odkud původně pochází) zcela hotové.

Pasterizace prodlouží trvanlivost na 6 měsíců

Přesuňte slaninovou marmeládu do sklenic a dobře uzavřete. V chladu vydrží asi dva týdny. Ovšem pokud ji pasterizujete, vydrží i ve spíži, a to přibližně půl roku. Je ovšem tak dobrá, že pokud ji opravdu dobře neschováte, můžete si tento krok klidně ušetřit.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)